Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB öncülüğünde başlatılan KOBİ’lere yönelik “Nefes Kredisi”ne bir haftada 16 bin firmadan 2,5 milyar liranın üzerinde başvuru geldiğini belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AA muhabirine, “Nefes Kredisi Projesi“ne ilişkin  açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından İzmir’de   tanıtılan “Nefes  Kredisi”nin KOBİ’lere güçlü destek sağlayacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu,  projeye yoğun talep geldiğini, bu sebeple çok mutlu olduklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yıldırım’ın imza töreninde yaptırdığı  değişiklikle Nefes Kredisi hacminin 5 milyar liradan 7,5 milyar liraya çıktığına  dikkati çekerek, “Bir hafta gibi kısa sürede 16 bin firmadan 2,5 milyar liranın  üzerinde başvuru aldık. Bir başka deyişle, bir haftada kredinin üçte biri  kullanıldı. 16 bin başvurunun 7 bini halihazırda onaylandı, geri kalanların da  kredi tahsis süreçleri devam ediyor.” dedi.

Bu süreçte, illerdeki oda ve borsalar ile projeye destek veren  bankaların tüm şubeleriyle büyük gayret gösterdiklerini vurgulayan  Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Aylık yüzde 0,99, yıllık yüzde 11,88 gibi bir oranla 6 ay ana para  ödemesiz Nefes Kredisi’nden faydalanmak için tüm KOBİ’lerimizi önce üye olduğu  oda veya borsaya, sonra da çalıştığı Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat  Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım bankaları şubelerine başvurmaya  çağırıyorum. KOBİ’lerimize bu denli uygun koşullarla krediye erişim imkanı  sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Başbakanımız  Binali Yıldırım’a ve hükümetimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

0