Karneyi alan Ramazan ayı öncesi tatile çıkınca, güney sahillerindeki otellerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştığı bildirildi.

otellerOkulların kapanması iç turizmini hareketlendirdi. Karneyi alan Ramazan ayı öncesi tatile çıkınca, güney sahillerindeki otellerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, okulların tatile girmesiyle birlikte iç turizmde büyük bir hareketliliğin başladığını söyledi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan İşler, karneyi alanların “bunalmış bir ruh haliyle” tatile adeta koştuğunu belirtti. İşler, yüksek taleple birlikte Ege ve Akdeniz sahillerindeki otellerin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını kaydetti.

Okulların kapandığı 13 Haziran’a kadar tatil beldelerinde görünmeyen yerli turistin bir anda bütün sahillere adeta akın ettiğini dile getiren Mehmet İşler, “30 Mart yerel seçimleri, Türkiye’nin doğusundaki gelişmeler, üniversite sınavları derken, insanlar sanki bir gerilimin içinden çıkmak istercesine, sanki basınçlı bir şişenin ağzı açılmış gibi karneleri alır almaz kendisini sahillere attı. 13 Haziran’dan önce plajlarda, tesislerde yerli turisti fazla göremezdik. Şimdi her tarafta yerli turist var. Karneyi alan kendisini deniz kenarına attı. Güney sahillerindeki bütün oteller Ramazan’a kadar yüzde 100 dolu” dedi.

İşler, Ramazan ayının yerli turist için bu yılda sezonu ikiye böldüğünü söyledi. Ramazan ayında otellerin “Ramazana uygun” kampanyalara rağmen yerti turist sayısında yüzde 10’luk bir düşüş yaşandığını kaydeden İşler, işletmelerin bu açığı yabancı turistlerle doldurduğunu ifade etti. İşler, şunları söyledi:

“Son yıllarda Ramazan ayının sezonun tam ortasına gelmesinin de etkisiyle yerli turistin tercihi de ikiye bölündü. Ramazan öncesinde tatile çıkanlar 28 Haziran’a kadar oteller tam dolu. Ramazan ayında yüzde 10’luk bir düşüş görünse de bayram sonrası için adeta patlama yaşanıyor. Bunu rezervasyonlarda görüyoruz. Bayram ve sonrası için okullar açılıncaya kadar yine dolu geçecek.”

Yerli turistin tatile bir anda çıkmasının serin giden havaların ısınmasının da etkisinin olabileceğine dikkati çeken İşler, tatile çıkan yerli turist sayısının her yıl düzenli olarak arttığını dile getirdi.

– Nüfusun yarısından fazla turist ağırlayacağız

Türkiye’de son 10 yılda kendisini 3’e katlayarak büyüyen tek sekötrün turizm olduğunu söyleyen İşler, geçen yıl 39 milyon olan turist sayısının 43 milyon kişiye ulaşmasının öngörüldüğünü vurguladı. Son 4 yılın en iyi sezon başlangıcını yaşadıklarını ifade eden İşler, bu yıl Türkiye nüfusunun yarısından fazla turist misafir edeceklerini dile getirdi.

Dünya Turizm Örgütü’nün (DTÖ) 2014 yılı dünya turizmi için yüzde 3 olarak öngördüğü büyümenin Türkiye’de yüzde 7 civarında olacağını anlatan İşler, “Türkiye’nin bu yılki büyümesi DTÖ’nun yaklaşık 2.5 katı olacaktır. Türk turizmi son 10 yılda kendisini 3’e katlayarak büyüdü. Çok büyük olaylar dışında Türk turizmi artık krizlerden etkilenmiyor. Bu verdiğimiz hizmet ve sattığımız ürün arasındaki uyum ve kaliteden kaynaklanıyor. Bu yıl ağırlayacağımız 42 miyon civarındaki turisti doğu Akdeniz’de misafir edebilecek bir başka ülke yoktur. Türkiye, İspanya ile birlikte bütün avrupanın en önemli destinasyonlarından biri haline gelmiştir” diye konuştu.

0