İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen canlı bomba saldırısının piyasalara etkisi sınırlı olurken, Türk havacılık sektörünün hisseleri yüzde 3`ün üzerinde değer kaybediyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen canlı bomba saldırısının piyasalara etkisi sınırlı olurken, Türk havacılık sektörünün hisseleri çakıldı. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi güne ekside başlarken, Türk havacılık sektörünün hisseleri yüzde 3’ün üzerinde değer kaybediyor.

BIST 100 endeksi yüzde 0.24 düşüşle güne başlarken, Türk Havayolları’nın hisseleri yüzde 3.18, TAV yüzde 3.98, Pegasus yüzde 1.44, Çelebi Hava Servisi yüzde 1,72 geriledi.

‘BU NEGATİFLİK SADECE HAVACILIK SEKTÖRÜYLE SINIRLI KALMAYABİLİR’

KapitalFX Araştırma Uzmanı ve yazar Enver Erkan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen terör saldırısı sonrasında oluşan kaos ortamı ve güvenlik zaafiyetlerinin yarattığı endişeler havacılık sektörü hisselerinin kayıplarla açılmasına ve panik satışlar görülmesine yol açmıştır. Terör saldırısı hava trafiğini de aksatmış ve birkaç saatliğine Atatürk Havalimanı’nda trafik normale dönememiştir.

Güvenliğe ilişkin sorunların insanların algısı üzerinde olumsuz bir etki yaratması havalimanlarındaki trafiği etkileyebilir, bu da daha az yolcu demektir. Bu sadece havacılık sektöründe değil, yan hizmetlerde de etkisini gösterebilir. Yani bu negatiflik sadece havacılık sektörüyle sınırlı kalmayabilir.

‘TURİZM ve ULAŞTIRMA HİSSELERİNİ DE ETKİLEYEBİLİR’

Jeopolitik risklerin artması ve yeniden gündemin ilk sırasına oturması açıkçası Türkiye’ye olan turizmi de olumsuz etkileyeceğinden dolayı turizm ve ulaştırma hisselerinde de kayıplar görebiliriz.

ULAŞTIRMA ENDEKSİNDE KAYIPLAR BAŞI ÇEKİYOR…

Tav Havalimanları ilgili hisseler içinde kayıplarda yüzde 3’ün üzerine çıkarak başı çekmektedir. Türk Hava Yolları yüzde 2,35, Pegasus yüzde 1,29, Çelebi Hava Servisi de yüzde 2,50 satıcılıdır. BİST Ulaştırma endeksi de yüzde 2,13 kayıpla endeksler içinde başı çekmektedir.”

0