Mobius, “Gelişmekte olan piyasalarda pozisyonları artırmanın zamanı geldi” dedi.

‘Para Sihirbazı’ olarak bilinen Templeton Emerging Markets Group Başkanı Mark Mobius, ABD’de faiz artırımı riskinin azalmakta olduğunu belirterek, yatırımcıların gelişmekte olan piyasalar için ‘ağırlığını azalt’ pozisyonlarını sona erdirmelerinin zamanının geldiğini söyledi.

Mobius, “Son 3 yıldır gelişmekte olan piyasalar Fed’in faiz artırımı tehdidinden zarar gördü. Şimdi, Fed’in tereddüt ettiği belki de faiz artırımı fikrinden vazgeçmeye yaklaştığı bir dönemdeyiz.

'para sihirbazi'ndan yatirim onerisiBu, Amerikalı yatırımcıların ve global olarak yatırımcıların ABD piyasalarının tepe yaptığını, ABD Doları’nın tepe noktasına gelmiş göründüğünü, yatırımlarını başka alanlarda çeşitlendirmeye düşünmeye başladıkları, yatırımları başka alanlarda çeşitlendirmeye başladıkları bir an olabilir” dedi.

Yaptığı açıklamada, şirketlerin hala sağlıklı kupon faizleri ödemekte olduğuna işaret ederek özellikle gelişmekte olan piyasa tahvillerinin cazip olduğunu vurgulayan Mobius, “Gelişmekte olan piyasalarda şirketler oldukça iyi iş çıkarıyorlar ve çok yüksek faiz oranları sunuyorlar.

Eğer ABD Doları cinsinden yüzde 6, 7 veya  8 getiri sunan bir tahvil ihraç ediyorsanız bu ABD’de negatif faiz alan birileri için oldukça cazip olabilir” diye konuştu.

0