Uluslararası piyasalarda yaşanan bütün gerginliğe rağmen, cumhurbaşkanılığı seçimlerinde hükümeti ve piyasaları sarsacak bir gelişmenin ortaya çıkmaması hafta başında piyasalar üzerindeki etkisini gösterdi.

piyasalar durdu 'aday'i bekliyorCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tekrar aday olmayacağını açıklaması bu anlamda ilk soluk aldıran gelişmeydi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerin ekimin geçeceğinin henüz belirlenmemesi bu açıdan piyasalarda soru işareti oluşturmayı sürdürdü. İçerideki ve dışarıdaki ekonomik gelişmelerin yanı sıra yaşanan politik gelişmeler ve sıcakbölgelerde giderilemeyen gerginliğe rağmen Borsa İstanbul’un 79 bini tekrar denemesi hacmin desteklemiyor görüntüsüne karşın olumlu. Dolar/TL’nin 2.12-2.14 yerine 2.10-2.13 aralığına çekilmesi, gösterge tahvil oranının da 8.1-8.3 gevşemesi, Türkiye’deki piyasaların önceliğini netleştirdi. Haftanın ikinci gününde yapılacak açıklamalara bağlı olarak piyasaların tutumunun olumlu yönde olacağı söylenebilir.

ÇOK KISA VADEYE DİKKAT Teknik açıdan BİST 100 Endeksi’nin, 30 Haziran 2014 yükselişini destekleyen bir görüntü yok. Sıkışan piyasanın kaçacak yeri olmadığı için gerçekleşen bir yükselişten söz etmek mümkün. Hacim 27 Haziran 2014 seanslarından yüksek olmakla birlikte 79 binin üzerinde kalacak düzeyde değildi. Pİyasanın teknik indikatörleri de henüz güçlü duruş sergilemiyor. 1 Temmuz seanslarında BIST 100’ün çekilme aralığı olarak 78.300-78.050 aralğı verilebilir.

Piyasanın düşük hacimle bu noktaya gelmesi, ‘kısa vadeli alım imkanını doğurmuş’ denilmesi de mümkün. Piyasanın yükseliş yönlü harekete geçmesi halinde 79.200 seviyesi rahatlıkla beklenebilir. Bu seviyenin güçlü aşılması durumunda 79.600 ve 80.200’ü sırasıyla görmek mümkün. BIST 100’ün teknik göstergeleri kısa vadeli güçlüyükseliş göstermiyor olmakla birlikte çok kısa vadede yükseliş ihtimali ortadan kalkmıyor.

DOLAR/TL’DE GEVŞEME EĞİLİMİ Önümüzdeki günlerde ciddi bir aksilik olmazsa dolar/TL’nin 2.12-2.10 aralığında kalması şaşırtıcı olmayacak. Pİyasaları gerecek gelişmelerin yaşanması durumunda yeniden öncelik 2.13-2.15 aralığı olacak.

FAİZ BİRAZ DAHA ÇÖZÜLEBİLR 8.2’nin altında değerleri görmeye başlayan gösterge oran önümüzdeki bir iki gün içinde biraz daha gevşeyecek görünütüsü veriyor. Cumhurbaşkanılığı ile ilgili gelişmeler paralelinde bu hafta ortasında 8’e çekilmiş olması kimseyi şaşırtmamalı..

ALTIN DİRENİYOR Dünya üzerindeki sıcak gelişmelere göre hareket eden altının onsu, haftanın ilk gününde 1.310 dolara kadar gevşedi. Görüntü altının en azından çık kısa vade için 1.310 doların altın ainme ihtimalinin çok zayıf olduğu yönünde..

0