Piyasalarda rüzgar tersine döndü! Güne artıda başlayan Borsa İstanbul 100 endeksinde düşüş yüzde 2`yi aştı. Güne 2.93 seviyesinde başlayan dolar/TL ise 2.94`ün üzerinde işlem görüyor.

Geçen haftanın son işlem gününde küresel piyasalardaki pozitif görünüme kaşın yatay bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, yüzde 0,01 azalışla 70.937,40 puandan kapanmıştı.

Destek Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

PİYASALAR NEYİ FİYATLIYOR?

“ABD piyasalarının kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününde hem içeride yaşanan jeopolitik gerilim hem de sabah saatlerinde Asya tarafında açıklanan verilerin olumsuz seyri endeksi baskılıyor. Geride bıraktığımız haftada tatilde olan Çin piyasaları olumsuz sayılabilecek dış ticaret verileriyle geri döndü. İhracat tarafı %11.2 oranında gerilerken ithalat tarafı ise %18.8 oranında azaldı. Özellikle dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ihracat tarafının daralması önemsenebilir.

Çin’in ihracatının azalması dünyada talebin zayıfladığına işaret ediyor. Bu talep endişeleriyle  beraber Çin borsasında düşüşe paralel TL varlıklarında bir gevşeme söz konusu. Aynı zamanda Japonya tarafında açıklanan büyüme rakamları da beklentileri karşılamadı. Japonya Merkez Bankası’nın eksi faiz uygulamasına rağmen Japon Yen’in değer kazanmayı sürdürmesi önemli bir risk unsurunu yansıtıyor. Beklentilerin altında kalan büyüme rakamları da TL varlıklarını zayıflatıyor.

Yurtdışında açıklanan verilerin olumsuz yansımalarından ziyade iç piyasadaki gelişmelerin daha çok fiyatlandığını söylemek doğru olacak. Türk Silahlı Kuvvetlerinin hafta sonu terör örgütü YPG mevzilerini vurduğu ilişkin haberlerinin yanında Suriye’ye olası kara operasyonlarıyla ilgili ortaya çıkan iddialar TL varlıklarının zayıflamasına yol açtı. Suriye’de yaşanan gerginlik Doları yukarı çekerken, Bist 100’ü baskılıyor. Ancak dünya endekslerine baktığımızda genel olarak primli açılışlar gerçekleşti.

JEOPOLİTİK GERGİNLİK NEGATİF YÖNDE AYRIŞTIRIYOR

Yani Jeopolitik gerginlik şuan için bizi negatif yönde ayrıştırıyor. Dolayısıyla endeksteki düşüşler sınırlı kalabilir. Ancak 70000 gibi psikolojik bir destek noktasının aşağı yönlü kırılması moral bozuyor. 69400-68400 teknik destek noktaları gündeme gelebilir. Kur tarafında yükselişler sınırlı kalırsa ve sınırda yaşanan hareketlilik azalırsa gün içerisinde tekrar toparlanma görebiliriz. Yükselişlerin devamı için 70.000-70400 direnç seviyeleri üzerinde bir fiyatlama görmemiz gerekiyor.”

0