Uluslararası piyasalar, Fed’in faiz artırımına yaklaştığına ilişkin işaretlerin artması ile hareketlendi.

Asya’da tahviller, ABD’de faiz artışının yakında gerçekleşeceğine ilişkin spekülasyonun güçlenmesi ile birlikte düşerken, dolar değer kazandı. Bakır ve altın değer kaybederken, Asya hisse senetleri karışık seyretti. Ham petrol ralli yaptı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Tokyo saati ile 12:32’de yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu ve yükselişini dört ayın en yüksek seviyesine genişletti. Yeni Zelanda’dan Japonya’ya, 10 yıl vadeli ülke tahvillerinin faizleri yukarı yönde hareket etti.

Petrol yükselişini ikinci güne taşıdı ve Pazartesi günkü satış dalgasının ardından toparlanmasını sürdürdü.

Bakır, altın ile birlikte değer kaybetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi dalgalı seyretti ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, Salı günü Apple Inc. ile yönlenen hisse senetleri düşüşünün ardıından yüzde 0.2 yükseldi. Traderlar, Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart’ın faiz artırımını yalnıca ekonomik verilerde önemli bozulmalar olması durumunda onaylamayacağını söylemesinin ardından, eylül ayında faizn artırılacağına ilişkin bahi,slerini daha da güçlendirdi.

Petroldeki yükseliş emtia piyasalarındaki güçlü kayıpları yumuşattı ve Çin^den Japonya ve ABD’ye, açıklanacak hizmet sektörü verileri öncesi enerji ve madencilik sektörü hisselerine gelen satışların azalmasını sağladı. Tayland’ın bugün faizi sabit tutması bekleniyor.

Tokyo’da SMBC Nikko Securities Inc. yöneticilerinden Hiroichi Nishi, “Denizaşırı ortam piyasa üzerindeki baskının sürmesine neden olacak” dedi ve “Lockhart’ın yorumları piyasanın faiz artırımı konusunda bir kez daha uyanık olmasını sağladı. Çin ekonomisine yönelik temkinli bakış da piyasa üzerinde baskı oluşturuyor” şeklinde görüş bilidirdi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yükselişini üçüncü güne taşıdı ve dolar 16 önemli para biriminin 12’si karşısında güç kazandı.

Malezya ringgiti dış ticaret verileri öncesi yüzde 0.6 geriledi ve Kore wonu yüzde 0.7 düşüşle kayıplarına yeniden başladı. Tayland bahtı faiz kararı öncesi yüzde 0.3 geriledi.

0