Piyasalar 2016 yılına Çin’den gelen olumsuz haberlerle negatif başlangıç yaptı. Suudi Arabistan-İran gerginliği satışları hızlandırdı.

2016 yılının ilk işlem günü tüm dünya için kabusa döndü. İlk olumsuz haber Çin’den geldi. Çin’deki CSI 300 Endeksi’nin yüzde 7 düşmesinin ardından borsa  işlemlerinin geri kalanı durduruldu.

Resmi Xinhua ajansına göre, borsadaki aşırı dalgalanmaları önlemek için Pazartesi günü yürürlüğe giren ve “devre kesici” olarak da bilinen askıya alma (süspansiyon) mekanizmasına göre, CSI 300 Endeksi’nde kayıplar yüzde 5’i aşarsa, hisse senetleri, vadeli kontratlar ve opsiyon sözleşmeleri 15 dakika boyunca işleme kapatılıyor. Eğer borsadaki kayıplar yüzde 7’yi geçerse bu durumunda ise günün tamamı boyunca kapalı tutuluyor.

Kayıp % 7’yi buldu

Buna göre, CSI 300 Endeksi’ne dahil olan Çin’in Şanghay ve Shenzen şirketlerinin kayıpları, 2016’nın ilk işlem gününde kapanma öncesi yüzde 7.02 seviyesine geldi. CSI 300 Endeksi, yüzde 7 düşüşle 3.470,41 puandan günü tamamladı.

 

Dolar 2.97 lirayı devirdi

cin-ekonomisiÇİN Merkez Bankası, ülkenin para birimi yuanda RMB’nin ABD doları karşısındaki değerini Mayıs 2011’den bu yana görülen en düşük seviyede belirledi. Spot piyasada yuan, dolar karşısında 6.5248’e gerilerken, paritenin 6.5186 seviyesinde işlem gördüğü belirtildi. Çin’de bu gelişmeler olurken, Suudi Arabistan’ın 47 Şii’yi idamının ardından İran ile yaşadığı diplomatik gerginlik satış dalgasını artırdı. Ortadoğu’da bir mezhep savaşı olasılığı petrol fiyatlarını yükseltti. Tüm Avrupa borsaları da geriledi. Bu negatiflikten Türkiye de etkilendi. Dolar 2.97 TL’yi geçerken Borsa’da kayıplar bir ara yüzde 2’yi aştı.

ABD’de 84 yılın en kötü açılışı

Çin’deki imalat art arda beşinci ayda da daraldı ve bununla birlikte hisse senetleri değer kaybetti. Yerel saatle 10.16’da Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 4.03 geriledi ve daha küçük olan Shenzhen Bileşik Endeksi yüzde 5.22 oranında düştü. Çin’in NASDAQ tarzı büyüme işletmelerin yönetim kurulu olan ChiNext Endeksi de yüzde 5.5 düştü.  Çin’deki verilerin ardından Japonya’daki hisse senetleri de düşerken, ABD verileri iyice moralleri bozdu. Dow Jones Endeksi, 84 yılın en kötü yeni yıl açılışını gerçekleştirdi. Endeks, Yüzde 4’ün üzerinde 450 puan düşüşle açıldı.

0