Belirsizlik ortamında risk üstlenmek istemeyen yatırımcılar, ‘bekle-gör’ politikasını tercih etmeye devam edecek mi

piyasalarda 'bekleme' egilimi surer miFitch’in bankacılık kesimi için yaptığı açıklamanın moralsizliğiyle 78.000-78.100 seviyesin itest edip 79.150 puana kadar yükselen BIST 100 Endeksi’nin, son bir haftadır yaşadığı sıkışmayı ortadan kaldıracak gelişme henüz görünmüş değil.

Sadece teknik açıdan bakıldığında, Borsa İstanbul’un indikatör verileri yükseliş işaret edecek kadar rahatlamış değil. Kısa ve orta vadeli hareketli ortalamalar trend bozulmasını göstermiyor. Üç yıl ve daha uzun uzun vadeli bakıldığında trend yapısında da bozulma ihtimali yok.

Diğer taraftan, piyasanın güvensizliğinin devamı ya da yeniden genel havanın bozulması durumunda 72.000 puan civarındaki desteklere kadar çekilme olasılığı güçlenecek. Son üç aylık dönem itibariyle incelendiğinde kısa vadede yeniden 80 bin denenmesi ihtimali kendisini belli ediyor.

BIST 100 itibariyle bu durumun kötü yönü zayıf bir deneme sonrasında 80 bin direncinin biraz daha güçlenecek olması. Bu nedenle, piyasanın başta Irak gelişmeleri olmak üzere ABD ve Avrupa ekonomilerindeki duruma göre davranmayı tercih etmesi gerekecek.Bu da çok kısa vadede sıkışmanın devamı anlamı taşıyor.Yine de genel görüntü olarak, detaylı şekilde 25 Haziran seansları da incelendiğinde piyasanın 26 Haziran seanslarında 79.300 puanın üzerine güçlü işlem hacmi ile çıkması halinde 79.500’ün de aşılabileceğini gösteriyor. Çekilme halindeyse önce 78.100 civarını daha sonra 77.800’ü görmek mümkün.

ALTIN BEKLİYOR Altın’ın çok kısa vade için 1.320-1.325 arasındaki karar bölgesi etkisini sürdürecek görüntüsünde. Uluslararası gelişmelere paralel olarak mevcut olanlar dışında bir anormallik yaşanmaz ise yine çok kısa vadede 1.310 dolar üzerindeki fiyatlar güvenli oyalanma alanları denilerek tanımlanabilir.

DOLAR VE FAİZDE DEĞİŞİM YOK Çok kısa vade için bakıldığında dolar/TL paritesinde 2.13-2.14’lü değerleri değiştirecek bir durum dikkat çekmiyor. Şartlar çok zorlamaz ise bu hafta dolar için verilebilecek değerler bunlar bile denilebilir. Benzer şekilde yin eçok kısa vadil olmak kaydıyla tahvil piyasası gösterge oranı için 8.2-8.4 aralığı ideal aralık..

0