Noel tatillerinin bitiminde Küresel piyasalar, haftaya başlarken veri takviminin zayıf olmasının da etkisiyle düşük işlem hacmiyle yatay bir seyir izleyebileceği belirtiliyor.

ABD’de geçen hafta perşembe günü başlayan Noel tatilinin sonrasında bu hafta yıl sonu işlemleri nedeniyle yatay bantta dalgalı bir seyir izlenebileceği belirtiliyor.

Analistler, bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmaması nedeniyle iç dinamiklerin öne çıkacağını, emtia fiyatlarındaki dalgalanmaların pay piyasalarında hisse bazlı hareketlere neden olabileceğini ifade ediyor. Geçen hafta 3. çeyrek büyüme verilerinin beklentileri aşması ile borsalar haftalık bazda ortalama yüzde 2,5 değer kazanmıştı.

Avrupa tarafında, Noel tatillerinin ardından bugün piyasaların neredeyse tamamı açılırken, İngiltere’de resmi tatil nedeniyle işlem yapılmayacak. Geçen hafta Noel tatiline kadar pozitif bir görünüm sergileyen borsalar, haftalık bazda yüzde 1’i aşan yükselişler kaydetmişti. Analistler, bugün açıklanacak önemli bir veri olmaması ve Noel tatilini yılbaşı tatili ile birleştiren yatırımcıların etkisiyle düşük işlem hacimli sakin bir seyir izlenebileceğini dile getiriyor.

noel-taili-finansJaponya’da sanayi üretimi ve perakende satışlar verilerinin beklentilerin altında kalmasına karşın, Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,56 yükselişle tamamlarken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise şu dakikalarda yüzde 1,70 değer kaybetti.

Yurt içinde, cuma günü yurt dışı piyasaların neredeyse tamamının kapalı olmasının etkisiyle sakin bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününde yatay bir seyrin ardından yüzde 0,19 değer kazanarak haftayı 74.190 puandan kapatmıştı. Analistler, yılın son işlem günlerinde, vadeli işlem kontratları ve opsiyonların vade sonu olması nedeniyle sert hareketliliklerin görülebileceğini belirterek, bugün yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verilerinin izleneceğini vurguluyor.

0