Fed toplantısı öncesinde yurt içi piyasalarda satış hızlandı. Güne 2.87 seviyesinden başlayan dolar/TL, 2.90`ı aştı. BIST ise 79 bin puanın altına sarktı.

Yarınki ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı öncesinde yurt içi piyasalarda satış hızlandı. Güne 2.87 seviyesinden başlayan dolar/TL, 2.90’ı aştı. Dolar şu saatlerde 2.89 seviyesinden işlem görüyor.

Güne yüzde 0.03 düşüşle yatay başlayan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ise şu saatlerde yüzde 1.5’e yakın düşüşle 79 bin puanın altında işlem görüyor.

BIST 100 endeksi dün günü 80 bin puanın üzerinde tamamlamıştı.

‘TL VARLIKLAR TERÖR SALDIRISINA PRİM VERMEDİ’

Destek Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı Aysun Göksu, hafta sonu Ankara’da gerçekleştirilen üzücü terör saldırısının ardından Türk Lirası varlıklarının bu hain saldırıya prim vermediğini ve gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki iyimserliğe paralel yükseliş kaydettiğini belirtti.

GÖZLER FED’DE

“Bugüne baktığımızda ise, yarın faiz kararının açıklanacağı FED kararı öncesi doların TL’nin de dahil olduğu bir çok gelişmekte olan para birimi karşısında değer kazandığını görmekteyiz” diyen Göksu, şöyle devam etti:

“Belirtmek gerekirse Çin merkezli küresel sarsıntıların devam etmesi, düşük petrol fiyatları ve ABD makroekonomik datalarının istikrarlı bir ivme yakalayamaması ile FED’in Çarşamba günü gerçekleştireceği toplantısında faiz artırımını pas geçmesi bekleniyor. Bir süredir hem dolar tarafında hem de gelişmekte olan para birimlerinde bu beklentinin ağırlıklı olarak fiyatlandığını belirtelim. Bu nedenle açıklanacak olan faiz kararından çok piyasalar Başkan J. Yellen’ın açıklamalarını takip edecek.

Yellen’ın açıklamalarında sonraki toplantılarla ilgili şahin bir tutum sergilemesi doları yukarı yönlü destekleyebilir. Bugünkü fiyatlamalara baktığımızda doların 2.8650 desteğinden gelen tepki alımlarıyla yükselişine ivme kazandırdığını görmekteyiz. Kurda 2.9020 direncinin aşılmasıyla alımlar yoğunlaşabilir. Ancak kurun yükseliş trendi oluşturabilmesi için 2.93 direncini aşması gerektiğini de belirtmekte fayda var.”

0