Rus uçağının düşürülmesinden bu yana Rus borsasında kayıplar yüzde 7’ye yaklaşırken, BIST 100 endeksinde düşüş yüzde 4 oldu.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından hızlı bir şekilde düşüşe geçen Rusya’da RTS endeksi, bugün de yüzde 1’in üzerinde değer kaybederek bir haftalık süreçte yatırımcısına yaklaşık yüzde 7 kaybettirdi.

Rus yetkililerin Türkiye ile ilgili bazı ürünlere ambargo ve ekonomik sınırlama açıklamaları ile gerilimi tırmandıracak söylemleri Rus borsasını negatif etkilemeye devam ediyor.

23 Kasım tarihinde günü 898 puandan tamamlayan RTS endeksi, uçağın düşürülmesinden bu yana toplam yüzde 6,7 değer kaybederek 838 puana geriledi.

Analistler, Rus yetkililerin ekonomik ambargo söylemlerinin hayata geçirilmesi durumunda Rusya ekonomisinin olumsuz yönde daha fazla etkileneceğini belirterek, buna bağlı olarak hisse senedi piyasasında satıcılı seyrin devam ettiğini kaydediyor.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ise Rus uçağının düşürülmesinin ardından geçen hafta cuma günü 74.824 puana kadar geriledikten sonra, bu seviyeden gelen tepki alımlarının güçlenmesi ile 76.500 puan sınırına kadar yükselerek kayıplarının bir kısmını telafi etti. BIST 100 endeksinin bir haftalık süreçteki değer kaybı bugünkü yükselişin etkisiyle yüzde 4’e geriledi.

Analistler, Türkiye’nin uçak dürülmesi ile ilgili olarak gerek NATO gerekse ABD ve Avrupa başta olmak üzere diğer ülkeler tarafında haklı görülmesi ve yetkililerin soğukkanlı, gerilimi düşürecek açıklamalarının piyasalar tarafından olumlu karşılandığını ifade ediyor.

BIST 100 endeksi şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 1,5 yükselişle 76.350 seviyelerinde, RTS endeksi ise yüzde 1 azalışla 838 seviyelerinde bulunuyor.

0