Rusya, Türkiye’nin muhtemel yaptırımları için hazırlık yapıyor. Kommersant gazetesinin haberine göre, Bakanlığın Türkiye’nin‘karşı yaptırım’ kararı almasından korktuğu ve bu yaptırımların özellikle Rus şirketlerin Türkiye’ye bağımlı olduğu otomotiv yan sanayi alanını kapsamasından endişe edildiği belirtildi.

Kommersant gazetesinin haberine göre, Rus hükümeti ve üreticileri Türkiye’nin Rusya’ya ‘karşı yaptırım’ getirme ihtimalini hesaba katarak hazırlık yapmaya başladı.

Kommersant’a konuşan bir kaynağın açıklamasına göre, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, ülkedeki otomotiv üreticilerine Türkiye’den yapılan otomotiv yan sanayii ithalatını farklı ülkelere yönlendirme olasılığını değerlendirme tavsiyesinde bulundu.

Bakanlığın Türkiye’nin ‘karşı yaptırım’ kararı almasından korktuğu ve bu yaptırımların özellikle Rus şirketlerin Türkiye’ye bağımlı olduğu otomotiv yan sanayi alanını kapsamasından endişe edildiği belirtildi.

Sputnik’in haberine göre, Rus otomotiv şirketlerinin ise bakanlığın tavsiyesine olumlu yanıt vermediği ve böyle bir adımın gereksiz olduğunu göstermek için materyal topladığı ifade edildi.

0