Seçime kadar dalgalı da olsa alım ağırlıklı bir piyasa olacağını öngören analistler, doğru hisse seçimiyle bu süreçten kazançlı çıkılabileceğini düşünüyor. Analistler, enerji, ulaştırma, iletişim, inşaat, çimento, holding, otomotiv, cam, konut, demir çelik ve bankacılık sektörlerinden bu dönemde alınabilecek 16 hisse belirledi…

Genel seçimlere kısa bir süre kaldı. 7 Haziran’da yapılması beklenen seçimlere kadar piya­sanın nasıl bir trend izleyeceği yatırımcıların en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Geçmiş seçim dönemleri incelendiğinde, özel­likle hisse senedi yatırımcılarının seçim öncesi beklentileri satın aldığı dikkat çekiyor. Bu beklentiler satın alınırken borsada en fazla kazandıran şirketlerin genellikle hizmet, kim­ya, petrol, plastik, tekstil, deri, sanayi, taş-toprak ile gıda-içecek sektörlerinden olduğu görü­lüyor. Seçim sonrasında ise bankacılık, menkul kıymet yatırım ortaklığı ve hizmet sektörü hisseleri ön plana çıkıyor.

Evet, Borsa İstanbul’un (BIST) seçim öncesi ve sonrasında­ki seyri kısaca beklentisi olan hisseleri satın almak yönünde gerçekleşiyor. Ardından da kar realizasyonları ve hisse deği­şimleri geliyor. Analistler, bu yıl da borsada seçim dönemine kadar dalgalı ve volatil bir seyrin etkili olacağını se­çimler yaklaştıkça ve beklentiler netleştikçe alım­ların artacağını düşünüyor. BIST-100 endeksi için önce 90 binler, ardından yıl genelinde 93 bin 500 ve psikolojik sınır olan 100 binlerin görülebileceği öngörülüyor.

Canlı borsa bist izle
Canlı borsa bist takip

Al-sat’tan uzak durarak doğru hisse seçil­mesi kaydıyla yatırımcıların bu dönemden en­dişe etmelerine gerek olmadığını belirten analistlere göre, enerji, ulaştırma, iletişim, inşaat, çimento ve farklı iş kollarını bünyesinde barın­dırması açısından holding, otomotiv, cam, konut, demir çelik ile bankacılık sektör hisseleri arasından yapılacak doğru seçimler yatırımcılara kazandırabilir. Ancak analistlerin bu seçimlerin yatırım uzmanları aracılığı ile yapılmasından yana olduklarını da belirtelim.

Biz de analistlerden seçime kadar alınabilecek hisseleri belirle­melerini istedik. Analistler, beklentilere ve olası dalgalanmalara rağmen bu dönemde seçime kadar alınabilecek 16 hisse belirledi. Bu hisseleri, olası prim potansiyelleriyle birlikte ilerleyen sayfalar­da görebilirsiniz.

BIST-100 YENİDEN 90 BİNİ AŞABİLİR

Seçimlere kadar Borsa İstanbul’da dalgalı seyrin devam etme­sini bekleyen Destek Menkul Değerler Ekonomisti Osman Kadri Koca’ya göre, Avrupa ihracat pazarının daralması, komşu ülke­lerle ilgili gelişmelerin sınır ticaretlerindeki negatif etkisi istikrar­sızlığı yükseltiyor. Ancak Koca, seçim sürecinde siyasi yatırımların her dönemde olduğu gibi bu yıl da harcamalar kanalını yükselte­ceği görüşünde.

gozde-hisseler-2015Seçim öncesinde Borsa İstanbul’un pozitif fiyatlama yapmasını bekleyen Koca, BIST 100 endeksi yılın ilk yarısını yeniden 90 bin sınırını aşarak sonlandırabilir. Yılın ikinci yarısında ise ABD’deki olası faiz artırımı ve iç riskler volatiliteyi artırabilir. Bu arada Borsa İstanbul’da şirket karlılıklarının düşmesi, yabancı yatı­rımcıların pozisyon değişimi, TL’deki değer kaybının hız­lanması ve faiz oranlarındaki değişimler endeksin 76 bin 500 desteğine kadar geri çekilmesine neden olabi­lir. Bu dönemde enerji fiyatlarının ve endeksle­rin dalgalanma olasılığı nedeniyle yatırımcılar varlıklarındaki riski dağıtmalı.

Yatırımların en az yüzde 35’inin sabit getirili varlıkla­ra kayması korunmacı portföyler için uygun olabilir. Kısa ve uzun vadeli ka­rar almanın zorlaştığı dönemlerde, orta vadeli kararlar almak portföylerin başarı oranını yükseltir diyor. Koca, seçim sürecin­de yatırımcılara enerji, ulaştırma, iletişim, inşaat, çimento ve fark­lı iş kollarını bünyesinde barındıran holdinglerden seçimler yap­malarını öneriyor.

0