Milyarder George Soros ve Stanley Druckenmiller altından çıkan yatırımcılara dahil oldu.

Son güncelleme : 16.11.2016 11:55Milyarder George Soros ve Stanley Druckenmiller altından çıkan yatırımcılara dahil oldu. Milyarder George Soros ve Stanley Druckenmiller, altından çıkan nadir yatırımcılar değiller.

Kasım ayı başından bu hafta pazartesi gününe kadar yatırımcılar, dünyanın en büyük altın destekli exchange-traded fonu (ETF) fonu SPDR Gold Shares’dan 518 milyon dolar çekti. Kasım ayında yaşanan çıkış, şimdiden bir önceki ayın iki katını aştı ve Ağustos ayından bu yana görülen en sert çıkış oldu. BloombergHT’de yer alan habere göre dünya çapındaki tüm altın destekli ETF’lerdeki altın miktarı 2013 yılından bu yana görülen en sert düşüşü gördü.

Altın vadeli kontratları, 8 Kasım’da gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerinden bu yana yaklaşık yüzde 4 değer kaybetti. ABD Doları ve S&P 500 Endeksi’nin yükselişi, altının kayıplarında etkili oldu. Traderların, iyileşen ekonominin Aralık ayında gidilebilecek olası bir Fed faiz artırımını desteklemesi ihtimalini fiyatlamasıyla birlikte, altına yönelik güvenli liman talebi azaldı. Donald Trump’ın altyapı harcamaları vaadi ve vergi indirimlerinin bütçe açığını genişletmesi, tahvil faizlerini desteklemesi ve faiz getirisi olmayan altının yatırım aracı olarak cazibesini olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Soros dünyayı ters köşeye yatırdı ve hedefi 12’den vurdu!

Londra’da Think Markets U.K. Ltd. baş piyasa analisti Naeem Aslam, “Yatırımcılar gemiyi terkediyor ve risk almaya yöneliyorlar. Net olan işlem dolar endeksinde uzun pozisyon, Fed’in Aralık’ta faiz artırımına gitme ihtimalinin yüzde 91’e tırmandığı göz önünde bulundurulursa, altına olan ilgi düşmeye devam edebilir” dedi.

Altının üçüncü çeyrekte hız kesmesiyle birlikte, Soros Fund Managemnt altın sattı ve enerji ve gelişen piyasalar gibi riskli işlemlere yöneldi. Soros, Pazartesi günkü açıklamaya göre SPDR Gold’daki 30.4 milyon dolarlık pozisyonunu kapattı.

Druckenmiller, portföyündeki tüm altını seçim akşamı sattı. Diğer traderlar Trump’ın başkanlığının piyasalar için ne anlama geldiğini anlamlandırmaya çalışırken Druckenmiller, güçlü ekonomik büyüme ve yükselen faizler yönünde tahmin yürüttü. Druckenmiller, CNBC’ye verdiği mülakatta altın tutmak için son birkaç yıldaki tüm nedenlerin “sona eriyor gibi göründüğünü” belirtti.

0