Standard & Poor’s ve Moody’s Türk Hava Yolları’nın kurumsal kredi notunu sırasıyla Ba1 ve BB+ olarak teyit etti.

THY’nin açıklamasına göre, Moody’s tarafından yapılan açıklamada THY’nin sağlıklı finansal durumunun düşük maliyet yapısı ve tarihsel olarak rakiplerinin ortalamasının üzerinde seyreden karlılık göstergeleri ile desteklendiği belirtilerek, THY’nin Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ve gelişen turizmi ile desteklenen yaygın yolcu geliri bazına sahip olduğu ve İstanbul’un coğrafi lokasyonunun, Atatürk Havalimanı’nın uluslararası bir havacılık merkezi olmasına imkan tanıdığı ifade edildi.

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR

Açıklamada, THY’nin Türkiye’nin ekonomisinin ve turizminin gelişmesinde etkin bir rol oynadığının da altı çizildi.

THY’nin not görünümü’nün de durağan olarak belirlendiği açıklamada, bu görüşünün başlıca nedenleri arasında yolcu büyümesi, istikrarlı sektör talebi ve sağlıklı doluluk oranlarının yer aldığı bildirildi.

YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK

Açıklamada, durağan not görünümünün ayrıca THY’nin verimli maliyet yapısının ve rakiplerinden yüksek seyreden karlılık rakamlarının devam edeceğinin de bir göstergesi olduğu aktarıldı.

S&P tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu kredi notunun, THY’nin İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki lider pozisyonuna, İstanbul’un uluslararası bir transfer merkezi olarak avantajlı coğrafi konumuna ve şirketin son üç yılda gösterdiği güçlü istikrarlı büyümeye bağlı olduğu belirtildi.

0