Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, 22 Temmuz’dan bu yana piyasaların normal işleyişine döndüğünü ve bu tarihten itibaren ilave bir tedbir alma ihtiyacı duymadıklarını belirtti.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı  Vahdettin Ertaş, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından,  22 Temmuz’dan bu yana piyasaların normal işleyişine döndüğünü ve bu tarihten  itibaren ilave bir tedbir alma ihtiyacı duymadıklarını belirterek, “Piyasaları  yakından izlemeye devam ediyoruz. Herhangi bir kanunsuz işlem tespit edersek  gereğini yaparız.” dedi.

Ertaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz gecesi TBMM’yi  bombalayan, halkın üstüne tankları süren, alçak bir girişim yaşandığını,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, hükümet ve milletin kararlı  duruşu ile bu badirenin kısa sürede atlatıldığını söyledi.

Darbe girişiminden sonraki ilk 4 iş gününde sermaye piyasasında aşağı  doğru bir hareket gözlemlense de hafta bitmeden piyasalarda güvenin hızlı bir  şekilde tesis edildiğini belirten Ertaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İhanet çetesinin halkımızın güvenini sarsmak için piyasalarda artçı  girişimler yapma ihtimali üzerine yoğunlaştık, ilave tedbirler açıkladık. Bu  kapsamda aracı kuruluşların yurt içinde ve dışındaki yatırımcılara gönderilen tüm  raporlarında gerçek durumun objektif olarak yatırımcılara iletilmesi, ülkemiz  ekonomisine, devlet mekanizmasına zarar verecek, terör örgütünün işine  gelebilecek herhangi bir yalan yanlış habere yer verilmemesi konusunda  bilgilendirmede bulunduk. Açığa satışları yakından izlediğimizi, kuralsız işlem  tespit edersek gereğini yapacağımızı, hem yatırımcılarımıza hem de aracı  kurumlarımıza duyurduk. Kamuoyunu ve küresel yatırımcılarımızı acele karar  vermemeleri, Türkiye’nin makroekonomik göstergelerini takip etmeleri ve  piyasalarımızın çok kısa sürede toparlanacağı konusunda yüz yüze ve medyamız  aracılığıyla sıklıkla bilgilendirdik. Hamdolsun yanılmadık, hafta bitmeden  normalleşme adımlarına geçtik.”

`piyasalar normal isleyisine dondu`’55 ŞİRKET KENDİ HİSSESİNİ ALDI’

Vahdettin Ertaş, bu süreçte gerek yerli gerekse yabancı basında çok  olumlu karşılanan şirketlere kendi hisselerini alma konusunda kolaylık sağlayan  kararı aldıklarını ve uygulamayı hemen başlattıklarını, 55 şirketin bu karardan  yararlandığını, alımlar yaptığını ve yapmaya devam ettiğini bildirdi.

22 Temmuz’dan bu yana piyasaların normal işleyişine döndüğünü ifade  eden Ertaş, şunları kaydetti:

“Bu tarihten itibaren ilave bir tedbir alma ihtiyacı duymadık. Ancak  piyasaları yakından izlemeye devam ediyoruz. Herhangi bir kanunsuz işlem tespit  edersek gereğini yaparız. 18 Temmuz sonrası küresel yatırımcıların ülkemize  güveninde herhangi bir azalma gerçekleşmemiş, gün içi hisseden bonoya, bonodan  mevduata, repoya kısa süreli geçişler olsa da kimse Türkiye’den ayrılmamış,  ülkemize olan güven daha da artmıştır. 18 Temmuz sonrası Türkiye’ye gelen portföy  yatırımları toplamda artmış, döviz rezervimiz yükselmiş, yurt içi  yatırımcılarımız ve şirketlerimiz hem dövizlerini bozdurup kendi parasına hem de  sermaye piyasalarına sahip çıkmıştır.”

‘TÜRKİYE VARLIK FONU, ORTA VADEDE CARİ AÇIĞIMIZIN DÜŞMESİNE DESTEK OLACAK’

SPK Başkanı Ertaş, kurulacak Türkiye Varlık Fonu’nun, ülke  ekonomisinin gelecekteki performansı için son derece önemli olduğunu, yatırım,  istihdam ve tasarrufların artmasına katkı sağlayacağını, kamu kaynaklarının  verimli kullanılmasına önemli destek oluşturacağını ifade ederken, başlangıçta  kamunun çeşitli varlıkları ve gelirlerinin aktarılmasıyla oluşturulan bu fonların  zaman geçtikçe kendi gelirlerini oluşturarak ülkenin zenginliğine önemli katkıda  bulunduğunu anlattı.

Kurulacak fonun hızla büyüyerek Türkiye sermaye piyasalarının hem arz  hem de talep yönünün güçlenmesine, piyasaların istikrarlı çalışmasına ve  derinliğinin artmasına da çok önemli destek olacağını vurgulayan Ertaş,  Türkiye’nin 2 önemli kaynağı bulunduğunu, bunlardan birinin genç ve dinamik, yaş  ortalaması 28,5 olan insan kaynağı, diğerinin ise çok değerli gayrimenkul ve  altyapı stoku olduğunu bildirdi.

Ertaş, şöyle devam etti:

“İkisi bir araya geldiğinde ülkemizde oluşturulacak fonun kısa sürede  milyar dolarlara ulaşması mümkündür. Özellikle ülkemiz son 15 yılda köprüler,  havaalanları, otoyollar, hızlı tren hatları ve enerji santralleri gibi çok sayıda  her biri milyar dolarlık projeleri tamamladı, bir kısmı yapım aşamasında. Buna  ilaveten, büyük şehirlerimiz başta olmak üzere AVM’ler, kentsel dönüşüm projeleri  ve modern sitelerle gayrimenkul stokunu hem artırdı hem de niteliğini, kalitesini  yükseltti. Kurulacak fon, bu değerlerin likiditasyonuna imkan sağlayacağı gibi,  elde edilecek kaynaklarla yeni projelerin finansmanına da önemli katkı  sağlayacak, orta vadede cari açığımızın daha da aşağı düşmesine destek  olacaktır.”

Fonun Türkiye para ve sermaye piyasalarına yapacağı katkının da çok  önemli olacağını vurgulayan Ertaş, “Bu katkıyı en çok piyasalarda volatilitenin  yüksek olduğu dönemlerde döviz, para ve sermaye piyasalarımızda stabilizasyonu  sağlayarak verecek, yeni ve çok güçlü bir oyuncu olarak piyasalarımızda milli bir  duruşla yer alacak, yatırımcılarımıza daha güvenli bir ortam tesis edecektir.”  dedi.

Fonun hayata geçirilmesinin Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında  çok önemli bir kilometre taşı olmasını da öngördüklerini ifade eden Ertaş,  Bireysel Emeklilik Sistemi’nde biriken 56 milyar lira, İşsizlik Fonu’nda biriken  100 milyar lira gibi Türkiye Varlık Fonu’nun da kısa sürede hızla büyüyerek  Türkiye’nin zenginliği ve refah seviyesinin daha da artırılmasına katkı  sağlayacağını vurguladı.

0