Sermaye Piyasası Kurulu, Sosyal medya hesapları üzerinden yatırımcıları yönlendirerek borsada haksız kazanç elde etmeye çalışanlara  göz açtırmıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun manipülatif hareketlere karşı ciddi ve sert önlemlerin alındığını belirtmesinin ardından peş peşe cezalar kesilmeye başladı. Borsadaki yatırımcıların haklarını korumak için alınan tedbirler kapsamında dün sosyal medya hesabı üzerinden takipçilerini yönlendiren bir isme daha ceza uygulandı.

Yapılan denetimler sonrasında borsada işlem gören bir hisseyle ilgili takipçilerini kandıran Twitter hesabının yöneticisine 1 milyon 175 bin TL para cezası uygulanırken, Türkiye’deki yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 38 internet sitesi için de erişim engeli getirildi.

1 MİLYON 175 BİN TL CEZA!

Söz konusu şahsa 1 milyon 175 bin 29 lira idari para cezası uygulanırken SPK bülteninde cezanın gerekçesiyle ilgili olarak;

”Twitter hesabı üzerinden borsada işlem gören bir şirketin hisseleriyle ilgili alım veya tut tavsiyesi verdikten hemen sonra satım yapması olarak ifade edildi.

38 SİTEYE ERİŞİM ENGELİ

Öte yandan SPK, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurtdışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen internet sitelerine erişimin engellenmesi için hukuki işlem başlattı.

SPK tarafından erişim engeli getirilmesi istenen siteler;

Manipülasyon Ne Demek?

Sermaye Piyasası Kurulu Hisse Senedi Piyasasında Manipülasyon‘ başlıklı yayınına göre iki farklı şekilde tanıma yer vermektedir. Bu tanımlar;

  • İnsanları kandırarak bir menkul kıymeti almaya veya satmaya yönelik davranışlar,
  • Menkul kıymet piyasasında arz ve talebin serbest bir şekilde karşı karşıya gelerek fiyatları oluşturmasının engellenmesi.

Bu tanımlar çerçevesinde kısaca piyasaya ve fiyatlara müdahale etmek, insanları hileli bir şekilde yönlendirmek olarak tanımlayabiliriz. Ama spekülasyon kavramında bu tarz bir yönlendirmeden bahsetmek mümkün değildir.

Manipülatif etkenler de tanımlarda açıklandığı gibi; arz ve talebin serbest bir şekilde fiyat oluşturmasını engellemek, insanları kandırarak bir menkul kıymet ile işlem yapmaya yönlendirmek ve menkul kıymetin fiyatının gerçeği yansıtmasını engellemek olarak sıralandırılabilir. Piyasanın şeffaf ve açık ortamını engellemekte, bu nedenle de yatırımcıların güvenlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Özellikle Borsa İstanbul gibi derinliği fazla olmayan borsalarda yapılan hileli yönlendirmeler çok daha etkili olmaktadır. Fiyatlar kolayca etkilenebilmekte, en küçük bir müdahalede bile anında etkiler görünebilmektedir.

Manipülatör Kime Denir?

Manipülatif işlem yapan kişilere manipülatör denilmektedir ve Sermaye Piyasası Kanunu gereğince suçlu kişiler olarak görülmektedirler. Yön veren, yönlendirici anlamı taşıyan manipülatör kelimesi piyasaları manipüle edin kişiler için kullanılmaktadır. Piyasayı veya yatırımcıyı, yalan, yanlış ve yanıltıcı haberleri bilgiler, yorumlar ile hileli yönlendiren kişilerdir.

Manipülatörler genellikle piyasada acemi ve küçük sermayeli yatırımcıları yalan bilgilerle yönlendirmektedir.

Yatırımcıların Manipülasyona Karşı Dikkat Etmesi Gerekenler

Borsada yatırım yapmaya karar veren kişilerin işlem yapmaya başlamadan önce iyi derecede bilgi ve deneyim sahibi olması konusunda özellikle durulmaktadır. Aynı zamanda yatırımcıların kendi işlem strateji ve tekniklerini kullanmaları gerektiği söylenmektedir. Spekülasyon ve manipülasyon gibi kayıp yaşamanıza neden olacak durumlardan uzak durmak için kendi işlem stratejileriniz ile işlem yapmanız büyük bir önem taşımaktadır.

Borsada para kazanmak için gerekli olan önemli noktaları açıklarken özellikle yatırımcıların kendi bilgileri ve deneyimleri çerçevesinde işlem yapmaları gerektiğini belirtmiştik. Aynı zamanda diğer yatırımcılardan etkilenmeden kendi yatırım kararlarınızı almanız, piyasadan edindiğiniz bilgilerin doğruluğunu görmeden inanmamanız ve bunlara göre işlem yapmamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Yapılan tüm uyarılar, bu tarz yönlendirmelerden korunmanız için önemlidir.

0