Türk Lirası cinsinden varlıklar, Brüksel’de meydana gelen bombalı saldırılar ardından gelişen piyasa varlıklarıyla düştü.

Gelişen piyasa hisse senetleri, Belçika’da meydana gelen bombalı saldırının güvenli liman talebini artırması ve analistlerin yüksek ABD faizi beklentilerini değerlendirmesiyle düştü ve para birimlerinin çoğu değer kaybetti.

Türkiye ve Güney Afrika hisse senetleri dört buçuk ayın zirvesinden gerileyerek düşüşe öncülük etti. Türk Lirası ve Endonezya Rupisi yüzde 0.4’ün üzerinde değer kaybetti. Macaristan Forinti, merkez bankasının gösterge faiz oranını beklenmedik bir şekilde indirmesinin ardından, düştü.

Çin hisseleri, Mayıs ayından bu yana görülen en uzun yükseliş serisi olan ardı ardına yedi günlük yükseliş artışını sonlandırdı.

Gelişen Avrupa piyasalarındaki varlıklar, Brüksel havaalanında giden yolcu bölümünde ve bir metro istasyonunda Salı günü sabah saatlerinde meydana gelen bombalı saldırılar ardından güvenli liman talebiyle değer kaybetti. Asya’daki yükseliş, iki Fed yetkilisinin Nisan ayında faiz artırımına gidilme olasılığını işaret etmesi ardından sona ermeye yakın olduğunun sinyalini verdi.

Kopenhag’da Nordea Bank AB gelişen piyasa analisti Anders Svendsen, “Fed’den bu tip sinyallerden daha çok gelmesi durumunda, bir etkisi olacaktır. Fakat yine de Fed’in yeni bir politikanın sinyalini bu kadar vermesi biraz garip” dedi.

0