Tofaş, 2015’in ilk 3 ayında satış gelirlerini geçen yıla oranla %27 arttırarak 2 milyar 131 milyon TL net satış geliri, 205,5 milyon TL net kâr elde etti.

Türk otomotiv sanayisinin öncü kuruluşu Tofaş, 2015 yılının ilk çeyreğinde pazarda yaşanan hareketlenmeyle birlikte iç pazarda ve ihracattaki performansını artırarak paydaşlarına değer yaratmayı sürdürdü. Son iki yılda imza attığı toplam 1,5 milyar dolar değerindeki yatırımlarının ilk ürünlerini pazara sunmaya başlayan Tofaş, ilk çeyrekte tarihinin en yüksek satış gelirlerine ulaştı.

Geçen yılın aynı dönemine göre %27 artışla 2 milyar 131 milyon TL satış geliri elde ederken, net kârını da geçen yılın aynı dönemine göre %53,3 artırarak, 205,5 milyon TL’ye yükseltti. Tofaş, bu yılın Ocak-Mart döneminde, bünyesindeki Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Maserati ve Ferrari markalarıyla iç pazarda toplam 23.828 adetlik satışla geçen yıla göre %57’lik bir artış gerçekleştirdi. Pazar payını ise %12’ye yükseltti. Fiat Linea modeli 2015’in ilk çeyreğinde en çok satılan araç olurken, Jeep satışları geçen yılın ilk 3 ayına göre %414 gibi çok dikkat çekici bir oranda artış gösterdi.

Tofaş yılın ilk çeyreğinde 65.061 adetlik üretime imza atarken, geçen yılın aynı dönemine göre %19 artışla 43.346 adet araç ihraç etti. İhracattaki başarılı performansını sürdüren Tofaş, 3 aylık dönemde 1 milyar 307 milyon TL ihracat geliri elde etti.

Şirketin ilk 3 aylık performansını değerlendiren Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Tofaş olarak, yeni yatırımlarımızı hayata geçirmeye başladığımız 2015’te, iç pazar satışları, ihracat ve kârlılık açısından da başarılı bir performans ortaya koyuyoruz. Toplam satışlarımızdaki artışla beraber gelirlerimizi ve kârımız yükselttik, 146 milyon dolar dış ticaret fazlası yaratarak ülke ekonomisine katkı sağmaya devam ettik.

tofas'tan 206 milyon tl net karSon iki yılda açıkladığımız 1,5 milyar dolar değerindeki yatırımlarımız kapsamında 2014’ün sonundan itibaren yeni araçlarımızı pazara sunmaya başladık. Geçen yılın sonunda ihracatına başladığımız, RAM markası altında ProMaster City model adıyla ABD ve Kanada pazarlarında bu yıl satışına başlanan Yeni Doblo, orada büyük bir beğeniyle karşılandı ve beklentilerimizin ötesinde bir talep görüyor.

Amerika ile eş zamanlı Türkiye ve Avrupa pazarlarında da satışa sunulan Doblò’nun ardından çok önemli bir model lansmanına daha imza atacağız. 520 milyon dolar yatırım tutarıyla geliştirdiğimiz yeni Sedan otomobilimizin dünya ön gösterimini, 22-31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Autoshow’da gerçekleştireceğiz. Tofaş açısından büyük bir atılım dönemine girdik, önümüzdeki yıl da yeni ürün ve hizmetlerimizi devreye almaya devam edeceğiz. Ülke ekonomisine, sektöre ve paydaşlarımıza yarattığımız değeri artırmak hedefiyle, emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

0