Türk Telekom Grubu, tüm hizmetlerini “tek marka” altında toplamak için düğmeye bastı.

Entegrasyon sürecini tamamlayan Türk Telekom grubu, tek marka olmaya hazırlanıyor.

Avea, Türk Telekom, TTNET ve Tivibu’nun entegrasyon sürecini tamamlayan Türk Telekom Grubu, tüm hizmetlerini ‘tek marka’ altında toplamak için düğmeye bastı. Tek markanın ‘Türk Telekom’ olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Mobil iletişimde Avea, sabit iletişimde Türk Telekom, internet hizmetlerinde TTNET ve televizyon yayıncılığında Tivibu… Türk Telekom Grubu çatısı altında yer alan bu şirketlerin entegrasyon süreci tamamlandı. Verilen hizmetleri ‘bireysel’ ve ‘kurumsal’ olarak ayıran ve buna göre yapılanan Türk Telekom tüm markalarım tek mağazada buluşturmak için de hızla hazırlık süreci yürütüyor.

Şimdi sıra Türk Telekom’un bu entegrasyon sürecindeki en ciddi hamlesine geldi. Türk Telekom Grubu’nun farklı alanlarda farklı markalalarla tüketicinin karşısına çıkması kafa karışıklığına neden oluyordu. Dünyada Telekom şirketlerinin yapılanmasını da baz alan şirket, ‘tek marka’ için çalışmalarını hızlandırdı. Şirketin mobil, internet ve televizyon yayınlarını da bundan sonra Türk Telekom markasıyla yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Başka bir deyişle Avea, TTNET ve Tivibu markaları yakın bir zamanda tarih olacak.

4.5G BEKLENDİ
Cep telefonlarının üzerinde yazan ‘Avea’ yerine ‘Türk Telekom’ yazısının gelmesine, evlerde TTNET yerine Türk Telekom kullanılmasına, TV yayınlarında ise Tivibu yerine Türk Telekom uygulama ve platformlarının yer almasına sayılı günler kaldı.

Peki bu marka hamlesi tam olarak ne zaman gerçekleşecek. Bilindiği gibi telekom şirketleri şu anda harıl harıl 4.5G hizmetinin başlaması için hazırlık yapıyor. Edinilen bilgiye göre Türk Telekom Grubu da ‘Türk Telekom’ marka birliğini açıklamak için 4.5G takvimini baz aldı. Buna göre yeni marka hamlesi 4.5G lansmamndan yani nisan ayından önce gerçekleşecek. Böylelikle şirket, mobil iletişim teknolojisindeki yeni döneme çok daha etkiü bir şekilde ve taze kanla girmeyi hedefliyor.

avea ve ttnet tarih oluyorTEK MARKA TEK FATURA

Hürriyet’ten Ahmet Can’ın haberine göre; Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan ağustos ayında yaptığı açıklamada, Türk Telekom Grubu’nun entegrasyon süreciyle birlikte hedefinin tek noktadan müşterilerinin tüm iletişim ihtiyaçlarını karşılayabilmek olduğunu söylemişti. Buna göre tek marka hamlesi tamamlandığında tüketiciler, tek mağazadan ihtiyaçlarını gidermenin yanı sıra tek çağrı merkezinden de hizmet alabilecek. Avea ve TTNET mağazalarının yerini bundan sonra Türk Telekom mağazaları alacak. Şirket yasal düzenlemelerden dolayı sabit hat, mobil hat, internet ve televizyon yayıncılığı gibi hizmetlerine yönelik kampanyaları birleştirip bir paket sunamıyor. Ayrıca yine yasal mevzuat gereği tek fatura da veremiyor. Önümüzdeki dönemde yasal düzenlemeler yapılırsa Türk Telekom’un tek marka hamlesinden sonra tek fatura üe müşterilerinin karşısına çıkabilecek. Tabii tek fatura diğer telekom şirketlerinin de işine yarayacak. Ancak Türk Telekom özellikle internet ve sabit hatlardaki üstünlüğü nedeniyle tek fatura sistemi gerçekleşirse avantajlı konuma gelecek. Tek marka hamlesiyle birlikte Türk Telekom’un tüketicinin karşısına yeni logo ile de çıkacağı konuşulanlar arasında.

Neden Türk Telekom ismi? “Türkiye Telekom” daha uygun olmaz mıydı?

Türk Telekom şu anda grubun en yaygın ve bilinirliği en güçlü markası. Bu markada hem ‘Türk’ hem de ‘Telekom’ kelimelerinin geçmesi müşteriye verilmek istenen mesajı en güçlü şekilde anlatıyor. Zaten dünyada da Türk Tel.ekom’un rakibi olan şirketlerin incelendiğinde verilen hizmetlerde ülke adı ve telekom kelimesinden oluşan marka adlarının tercih edildiği görülüyor.

Bu stratejiye örnek olarak Deutsche Telekom, British Telecom ve China Telecom gibi markaları verebiliriz.

Canliborsabist.Com olarak TÜRK Etnik köken isminin yerine ÜLKE isminin kullılmasını daha uygun olacağı görüşündeyiz.

1