Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi, 2008’den bu yana en kötü başlangıcını yaptı.

 

Türk bankaları hisse senetlerindeki düşüş, yavaşlayan ekonomi ve zayıflayan liranın kar beklentilerini düşürmesi ile birlikte devam edebilir.

Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi, bu yıl yüzde 7.9 gerileyerek bir yıla 2008’den bu yana en kötü başlangıcı yaptı. Endeksteki gerileme, fiyat defter değeri oranı ile MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’ndeki finans şirketleri oranı arasındaki farkı bu ay 0.82 seviyesine getirdi. Söz konusu oran, banka hisselerinin toparlanması öncesinde Şubat 2014’te 0.76 ile 5 yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Banka hisselerindeki toparlanma, göstergenin 3 ayda yüzde 10’dan fazla yükselmesini sağlamıştı.

Goldman Sachs Group Inc.’in geçtiğimiz ay yayımladığı bir raporuna göre Türkiye ekonomisi, bu yıl yüzde 2.8 ile 2012’den bu yana en düşük hızda genişleme gösterecek. Analistler, yüzde 4 seviyesindeki büyüme tahminlerini yatırım ve tüketici talebi görünümlerine atıfta bulunarak ve ayrıca Haziran ayındaki parlamento seçimlerini takiben merkez bankası politika yapıcılarının değişebileceği ile ilgili endişelerin etkisi ile düşürdüler.

bloomberght.com’un haberine göre; İstanbul’daki BGC Partners bankacılık analistlerinden Çağdaş Doğan, “Seçimler öncesinde iyimser olmak oldukça zor. Çok fazla belirsizlik var. Yavaşlayan ekonominin krediler üzerindeki “negatif etkileri” ve zayıflayan liranın faaliyet harcamalarını baskılaması ile 2015 yılı bankacılık kar beklentilerinde aşağı yönlü riskler olduğunu görüyoruz” dedi.

 

0