Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi Rami Aslan, “4.5G ile başlayan yeni mobil dönemin öncüsü biz olacağız. Müşterilerimize en hızlı, en yüksek kapasiteli ve gerçek 4.5G deneyimini biz sunacağız” ifadesini kullandı.

Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, şirket 4.5G IMT-Advanced Yetki Belgesi‘ni, Ankara’da düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Rami Aslan, ihale sonucunda oluşan kaynağın Türkiye ekonomisinin gelişmesine yönelik yatırımlar için kullanılacağını belirtti. Bugünleri öngörerek sektörde fiber altyapıya yönelik en büyük yatırımı gerçekleştiren operatör olduklarını anımsatan Aslan, “4.5G ile başlayan yeni mobil dönemin öncüsü biz olacağız.

Müşterilerimize en hızlı, en yüksek kapasiteli ve gerçek 4.5G deneyimini biz sunacağız” ifadesini kullandı.  Aslan, ortalama 2,3 milyar avro olması beklenen ihale satış bedelinin, tahmin edilenin üzerinde, 3 milyar 359 milyon avro olarak gerçekleştiğini ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, şunları kaydetti:  “İhale sonucunda oluşan kaynak, Türkiye ekonomisinin gelişmesine yönelik yatırımlar için kullanılacak.

Türkcell deturk telekom grubu 4,5g yetki belgesini aldirkiye’yi bir iletişim üssü, inovasyon ve girişimcilik alanında önemli bir oyuncu haline getirmeyi hedefleyen her türlü inisiyatifi desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye bu ihale ile birlikte bu amaca yönelik en büyük adımlardan birini atmış oldu.  Bu adım, Türkiye’nin ekonomik anlamda büyümeye devam ettiğinin en somut kanıtıdır.

Ödediğimiz 1 milyar avronun üzerindeki bedel ile ekonomik büyümeye katkı sağlamaktan ötürü gururluyuz. 4.5G teknolojileri sadece ekonomik kalkınmada değil, sosyal kalkınmada da bir itici güç olacaktır. Türk Telekom Grubu olarak bu yeni dönemin öncüsü olmak için kararlı ve hazırız.”

Turkcell’in de artık 4.5G yetki belgesi var..

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye’nin cep telefonunda 1000 Mbps’yi ilk kez Turkcell ile göreceğini belirterek, “Bu, ‘kablosuz fiber’ hızı demek. Hem bireysel hem de kurumsal kullanımda müthiş fark olacak. Bu, insana fayda ve ekonomiye kazanç sağlayacak dev bir adım atılması demek” ifadelerini kullandı.
Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, şirket, IMT-Advanced Yetkilendirmesi İhalesi’nde aldığı frekanslar için toplamda KDV dahil yaklaşık 1,92 milyar avroluk ödeme yapacak. 4,5G ihalesinde, LTE-Advanced teknolojisinin optimum bandı kabul edilen 1800 MHz ve nüfusun yoğun olduğu yerlerde yüksek kapasite sağlayan 2600 MHz spektrumlarındaki en yüksek paketler de dahil toplamda 172.4 MHz frekans alan Turkcell, 706 milyon avroluk ilk ödemeyi yaptı.

Şirketler / Turkcell 4,5G yetki belgesini aldıTurkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yaptığı değerlendirmede, ihale sonucunda 4,5G’nin en hızlısı olma hakkını kazandıklarını belirterek, ayrıca 5G’ye öncülük etme şansını da yakaladıklarını vurguladı. Turkcell olarak 4,5G’de en yüksek hızları sunacaklarına işaret eden Terzioğlu, şunları kaydetti:

“Kullanım hakkını elde ettiğimiz frekansların değeri, önümüzdeki dönemde çok daha iyi anlaşılacak. 4,5G’de taşıyıcı birleştirme teknolojisi ile önce 3 spektrumu birleştirerek 375 Mbps hıza ulaşacağız ama orta vadede gerçekleşmesini beklediğimiz 4 taşıyıcı teknolojisi, elde ettiğimiz bu frekanslarla bizi 5G’nin de lideri yapacak.

Türkiye, cep telefonunda 1000 Mbps’yi ilk kez Turkcell ile görecek. Bu, ‘kablosuz fiber’ hızı demek. Hem bireysel hem de kurumsal kullanımda müthiş fark olacak. Bu, insana fayda ve ekonomiye kazanç sağlayacak dev bir adım atılması demek.”

0