Türk Telekom yılın üçüncü çeyreğinde kur farkının etkisiyle 493 milyon TL zarar açıkladı.

Türk Telekom, üçüncü çeyrekte Türk lirasının Dolar ve Euro karşısındaki değer kaybı sebebiyle 493 milyon TL net zarar açıkladı. Piyasanın beklentisi şirketin 477 milyon TL zarar açıklaması yönündeydi.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri grubu Türk Telekom, 2015 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Yıllık %5,2 büyüyen grup gelirleri üçüncü çeyrekte 3,7 milyar TL’ye ulaştı.

Operasyonel olmayan UFRYK 12 gelirleri hariç tutulduğunda Grup geliri yıllık %7,3 büyüdü. 2015 yılı üçüncü çeyreğinde bir defaya mahsus olarak kaydedilen operasyonel giderlerden etkilenen konsolide FAVÖK yıllık %6,9 düşüş ile 1,3 milyar TL oldu. Bir defaya mahsus giderler hariç tutulduğunda FAVÖK bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla sabit kalırken güçlü FAVÖK marjı %37 olarak gerçekleşti.

2015 Yılı 3. Çeyreği ile İlgili Önemli Gelişmeler.. 

Grup gelirleri operasyonel olmayan UFRYK 12 gelirleri hariç tutulduğunda yıl sonu beklentilerine paralel olarak %7,3 büyüdü. Konsolide FAVÖK, bir defaya mahsus kaydedilen operasyonel gider kalemleri hariç tutulduğunda, yıllık bazda sabit kalırken, FAVÖK marjı %37 oldu. 2015 yılının ilk 9 ayında FAVÖK 3,9 milyar TL’ye yükselerek yılsonu beklentilerine paralel gerçekleşti.

Mobil gelirler devam eden abone artışı ve mobil data gelirlerindeki büyümenin etkisiyle yıllık bazda %14 büyüdü. Mobil abone sayısı 17 milyona ulaşırken faturalı abone oranı %50 ile pazardaki en yüksek oran olmaya devam etti.Mobil data gelirleri üçüncü çeyrekte yıllık %38 arttı. Akıllı telefon penetrasyon oranı %64’e yükselerek pazardaki en yüksek oran olmaya devam etti.

Toplam sabit genişbant abone sayısı geçen çeyreğe göre net 94 bin abone kazanımı ile 7,8 milyona ulaşırken, net kazanımın 88 bini fiber altyapımızı kullanan abonelerden geldi. UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi münhasır maç yayınları ile mevcut IPTV platformunu tamamlayıcı olarak kurulan uydu platformu lansmanı ile artan kapsama alanının etkisiyle TV abone kazanımı üçüncü çeyrekte net 56 bin olarak gerçekleşti.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan 2015 yılı üçüncü çeyrek sonuçları hakkında şöyle konuştu:”Türk Telekom Grubu olarak operasyonel olarak güçlü olduğumuz bir çeyreği geride bıraktık. Elde ettiğimiz yıldan yıla büyüme oranı, Türkiye’nin tek entegre telekom şirketi olarak yakınsama yaklaşımımızla birlikte gelir kaynaklarımızı çeşitlendirme çabalarımızın bizi doğru yöne sevk ettiğini gösteriyor.

Entegre tekliflerimizin her bir unsurunu güçlendirmek için tutkuyla çalışıyoruz. Lider sabit hat ürün ve hizmetlerimize ek olarak mobil alanda da kendimizi daha yukarılara çıkacak şekilde konumlandırdık. Fiber ve mobil şebekeye yıllardır yaptığımız yatırımlar ve ayrıca hizmet seviyemizdeki iyileşme müşteri kaybı oranlarında da istikrarlı bir düşüş sağladı.

Üçüncü çeyrek Grubumuzun sürdürülebilir performansı için önemli bir kilometre taşı niteliği taşıyor. Ağustos ayında mobil iletişim alanında yeni spektrumlar elde etmek için başarılı bir ihale süreci yaşadık ve çok avantajlı bir spektrum portföyü satın almayı başardık.  Bu ihalenin ardından başlayan yeni dönemde, fiber şebekedeki güçlü liderliğimiz ve mobil alandaki spektrum pozisyonumuzun desteğiyle yeni nesil mobil hizmetlere liderlik etmeye kararlıyız.

Televizyon işinde entegre tekliflerimizi güçlendirmek için önemli inisiyatiflerin lansmanını yaptık. UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarını münhasır içerik olarak yayınlamaya başladık. Ayrıca, yeni uydu platformumuzu lanse ederek kapsama alanımızı genişlettik. Bu inisiyatiflerin ilk sonuçları hem abone net kazanımı hem de Kullanıcı Başına Ortalama Gelir açısından çok olumlu oldu.

Müşterilerimizi yaptığımız her şeyin merkezinde tutarak ürün ve hizmetlerimizi iyileştirmeye ve pazardaki liderliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.”

1