Türkiye Petrolleri Dağıtım AŞ`nin özelleştirme ihalesi sonuçlandı. Şirket 490 milyon lira ile en yüksek teklifi veren Zülfikarlar Holding`e gitti.

iste turkiye petrolleri`nin yeni sahibiTürkiye Petrolleri (TP) Petrol Dağıtım AŞ’nin özelleştirme ihalesinde, en yüksek teklifi 490 milyon lirayla Zülfikarlar Holding AŞ verdi.

TP Petrol Dağıtım AŞ’nin sermayesinde bulunan yüzde 100 oranındaki  idare hissesinin blok satışı yöntemi ve pazarlık usulüyle özelleştirilmesi  ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda (ÖİB)  yapıldı.

İhaleye, Zülfikarlar Holding AŞ, Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi  ve Ticaret AŞ, Termopet-Net-Cemil Direkci Ortak Girişim Grubu ve SBK Holding  AŞ’nin dahil olduğu dört şirketin yetkilileri katıldı.

Komisyon başkanlığını Sami Ölmeztoprak’ın yaptığı ihalede, önce kapalı  zarfla, elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda verilen 320 milyon liralık en  yüksek teklifin ardından, bir elemeli tur gerçekleştirildi.

Elemeli turda en düşük teklifi veren Siyah Kalem Mühendislik İnşaat  Sanayi ve Ticaret AŞ ihale dışı kaldı.

Açık artırmada başlangıç tutarı, 370 milyon lira ve artırım aralığı  ise 1 milyon lira olarak belirlendi. Termopet-Net-Cemil Direkci Ortak Girişim  Grubu, birkaç tur sonra ihaleden çekilirken, açık artırma SBK Holding AŞ ve  Zülfikarlar Holding AŞ arasında devam etti.

İhalede, en yüksek teklifi 490 milyon lirayla Zülfikarlar Holding AŞ verdi.

TP Petrol Dağıtım AŞ, akaryakıt dağıtım sektöründe yüzde 4,4 pazar  payı ile altıncı en büyük oyuncu konumunda. Şirket 400’e yaklaşan bayi, stratejik  lokasyonlarda bulunan 7 akaryakıt depolama tesisi, 333 bin metreküp depolama  kapasitesi ve 2 LPG dolum tesisine sahip bulunuyor.

0