Ruslar, iki ülkenin neden yakınlaştığına dair bir analiz yaptı. Analizde ülkenin parlamento binasını bile Türk şirketin yaptığı belirtildi.

Kremlin’in gazetesi Rossiyskaya’nın kurduğu internet sitesinden Rusya-Türkiye ilişkileri analizi yapıldı.

Paramlimanı.com’un derlediği habere göre, Russia Beyond The Headlines sitesi, Türkiye ve Rusya arasında işbirliğinin yeniden geliştirilmesinin 5 ekonomik sebebini sıraladı.

İlişkilerde bir süredir devam eden gerginliğin her iki ülkeyi de vurduğu ifade edilirken, Türkiye’nin bu süreçteki kaybının 9 milyar dolar olduğu iddia edildi.

Peki RBTH.COM’a göre nedir bu ekonomik 5 sebep?

1. RUS GAZI

Almanya’dan sonra Türkiye’nin Gazprom gazının ikinci önemli müşterisi olduğunun belirtildiği haberde, iki ülke arasındaki gerilim nedeniyle Türk Akımı projesinin durduğu ifade edildi. Ayrıca Türkiye’nin Rusya’dan azalttığı gaz talebin ardından yeni bir tedarikçi bulamadığı da iddia edildi. İki ülke arasında iki gün içinde eriyen buzların ardından Gazprom’un Türk Akımı konusunda diyalog kanallarının yeniden açılabileceği yönündeki açıklamasına da yer verildi.


2. SBERBANK ETKİSİ

Rus devletinin en değerli şirketi olan Sberbank’ın Denizbank’ı 2012 yılının haziran ayında 3.5 milyar dolar bedelle satın aldığı hatırlatılıyor.

3. TURİZM

Habere göre Rus turistler, iki ülke arasında bozulan ilişkiler ve Putin’in Türk tur operatörlerine ambargo koymasının ardından Türk otellerine bir türlü alternaitf bulamadı. Alman Kommerstant’ın analizine göre 2016 yılının mayıs ayında Rusların paket tur aramaları 2015 yılına göre yüzde 15 düştü.

Rus Tur Operatörleri Birliği verilerine dayandırılan habere göre, Rusların yüzde 20’si ise yurtdışında bir paket tur araştırmayı bıraktı. Birliğin, Türkiye ile ilişkilerin normale dönmesi durumunda eski rakamların hızla yakalanacağı yönündeki açıklamasına da haberde yer verildi.

turkiye ve rusya'yi yakinlastiran 5 neden4. MEYVE – SEBZE TİCARETİ

Jet krizinden sonra Rusya Türk tarım ürünlerine ambargo uygulamaya başladı. Uzun süredir Rusya’nın en büyük tarım ürünleri tedarikçilerinden biri olan Türkiye’nin ambargonun ardından 2015 yılının ilk dört ayında yapılan 274.6 milyon dolarlık ithalat 2016 yılının aynı döneminde sıfıra indi. Rakamların kaynağı olarak ise Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı gösteriliyor.

5- TÜRK İNŞAAT ŞİRKETLERİNİN MEGA PROJELERİ

Elbette haberde dikkat çekilen en önemli nedenlerden biri olarak Türk inşaat şirketlerinin Rusya’da yaptığı mega projeler gösteriliyor. Türk Enka’nın Rus Parlamento Binası’nı yenilediği, Rönesans İnşaat’ın Gazprom’un Saint Petersburg’taki ofisini yaptığı hatırlatılıyor.

Ayrıca Kommersant gazetesinin analizine de yer veriliyor. Buna göre Türk müteahhitlerinin Rusya’dan elde ettiği yıllık toplam gelir 773 milyon dolar. İlişkilerin bozulmasından sonra Türk müteahhitlerin sadece mevcut projeleri devam ettirme imkanı bulabilidiği ve yeni proje alamadığı belirtiliyor.

0