Türkiye hazine tahvillerine ola yabancı ilgisi, düşük enflasyon görünüm ve yüksek faizin etkisiyle zirveye çıktı

Yabancı yatırımcılar, gelişen Avrupa piyasaları arasında en yüksek faizi veren Türkiye hazine tahvillerinin cazibesine dayanamıyor.

Merkez bankası verilerine göre düşük enflasyon görünümünün desteği ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) ek teşvik beklentilerinin etkisiyle yabancıların tuttukları Türkiye hazine tahvilleri, Şubat ayında 19 ayın zirvesine tırmandı. O zamandan beri yükselişte olan tahvil piyasasındaki yükseliş derinleşerek, 10 yıllık tahvillerin faizi 32 baz puan düştü ve Cuma günü yüzde 10.21 seviyesine geriledi. Akbank ‘a göre faizlerin bir 50 baz puanlık daha düşüş potansiyeli bulunuyor.

Tahvillere olan girişler, Şubat ayında beklentinin üzerinde düşüş göstererek üç ayın düşüğünde gelen yüzde 8.8’lik enflasyon verisi etkili oldu. Türk Lirası’nda görülen kazançlar ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) üzerindeki borçlanma maliyetlerini artırma yönündeki baskıyı hafifletti. Ayrıca Türkiye hazine tahvilleri, AMB tarafından açıklanan ek teşvik kararının etkisiyle eksi faizden kaçış arayan yatırımcılar tarafından da ilgi gördü.

Akbank stratejisti Evren Kırıkoğlu, “enflasyonun iyileşmesi durumunda, tahvillerden daha da iyi performans bekliyorum. Dün, Draghi’nin konuşması ardından bir miktar çıkış gözlemlense deyabancı yatırımcılar bu hafta alış tarafında oldu” dedi.

0