FOMC Tutanakları: Birçok Fed yetkilisi Haziran ayına kadar gelecek verilerin, politika faizini artırmak için yeterli olmayacağını düşünüyor.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırmasının, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden para çıkışına neden olacağı endişeleri piyasaları tedirgin ediyordu.

Fed’in 28-29 Nisan tarihlerinde düzenlenen Federal Açık Piyasalar Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanakları yayımlandı.

FOMC üyelerinin faiz artış zamanlaması konusunda görüş ayrılıkları yaşadığı toplantının tutanaklarında şu ifadelere yer verildi:

“Üyeler, potansiyel faiz artış takvimi ve hızı konusunda farklı fikirlere sahip olsa da Komite’nin sıkılaştırma kararının, gelecek verilere ve bunların ekonomik görünüm üzerindeki etkilerine bağlı kalacağı konusunda mutabakat sağladı. Birkaç üye haziran toplantısına kadar birikecek verilerin, ekonominin Komite’nin sıkılaştırma için gerekli şartların sağlandığına karar vermesini sağlayacağını öngörüyor. Birçok FOMC üyesi ise haziran ayına kadar gelecek verilerin, politika faizini artırmaya yönelik şartların karşılandığına dair yeterli bilgi sağlamayacağını düşünüyor”

Tutanaklarda dikkati çeken başka nokta, FOMC üyelerinin, ekonominin yılın geri kalanında ılımlı büyüme hızına döneceği öngörüsünde bulunmasıydı.

“Komite, ekonomik faaliyetlerin ilk çeyrekte yavaşlayan büyüme ve istihdam artışına rağmen, doğru politika desteğiyle ılımlı düzeyde büyümeyi sürdüreceğini öngörmeye devam ediyor” denilen tutanaklara, üyelerin iş gücü piyasasına ilişkin risklerin dengeli bir seyir izlediği görüşü de yansıdı.

turkiye'ye guzel haberÖte yandan, tutanakların uluslararası risklerle ilgili bölümünde,Yunanistan’ın kreditörleriyle devam eden müzakereleriyle ilişki finansal zorluklara ve jeopolitik gerilimlere değinildi.

FOMC’nin bir sonraki toplantısı, 16-17 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Fed Başkanı Janet Yellen’ın bu toplantının ardından basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

ABD PİYASALARI FOMC TUTANAKLARIYLA REKOR SEVİYELERDE

FOMC tutanaklarının açıklanmasının ardından Standard & Poor’s 500 Endeksi 3,55 puan (yüzde 0,17) değer kazanarak 2.131,38 puana, Dow Jones Endeksi de 12,58 puan (yüzde 0,07) 18.324,97 puana yükselerek rekor seviyelere ulaştı.

Nasdaq endeksi de 18,36 puan (yüzde 0,36) kazançla işlem görüyor.

Bu arada, dolar tutanakları takiben değer kazanarak son günlerdeki toparlanışını sürdürdü. Avro/dolar paritesi 1,1150’den 1,1116’ya geriledi.

0