Tüketici güveninin önemli bileşenleri sayılan bireylerin “gelecekte tasarruf etme ihtimali” ve “işsizliğin azalacağına olan inançları” önemli ölçüde azaldı.

turk'un Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 azalarak, Temmuz ayındaki 73.9 düzeyinden Ağustos ayında 73.2 değerine geriledi.

TASARRUF ETME İHTİMALİ Endeks verilerine göre, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 5.5 azaldı. Temmuz ayında 25 olan endeks, Ağustos ayında 23.7 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İŞSİZ SAYISINDA GELİŞME Bireylerin gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi de yüzde 4.2 azalarak, Ağustos ayında 77.7 değerine düştü. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

HANENİN MADDİ DURUMU Buna karşılık, hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.7 arttı. Temmuz ayında 91.1 olan endeks değeri Ağustos ayında 91.7 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.

EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ Temmuz ayında 98.4 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 1.5 artarak, Ağustos ayında 99.8 oldu.Bu artış da, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösterdi.

100 DEĞERİNİN ALTI KÖTÜMSERLİĞİ YANSITIYOR Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülüyor ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptanıyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

0