ABD’li milyarder iş adamı Warren Buffett, zengin olmasına sebep olan 3 alışkanlığını söyledi.

Dünyanın en zengin üçüncü kişisi olan ABD’li efsane milyarder Warren Buffett’ın kendisini başarıya taşıyan üç alışkanlığı açıklandı.

CNNMoney sitesinde yer alan bir analizde, Buffett’ı başarıya taşıyan üç alışkanlığı sıralandı.

1 – ÖĞRENMEYİ ASLA BIRAKMAMAK

Berkshire Hathaway’ın hissedarlarına gönderdiği 50. yıl mektubunda, aynı zamanda Buffett’ın sağ kolu da olan şirketin başkan yardımcısı Charlie Munger’a göre, Buffett’ın kesinlikle takip edilmesi gereken ilk özelliği öğrenmeyi hiçbir zaman, hiçbir koşulda bırakmaması. Munger, mektupta, “Buffett, Roger Federer’in kendisini teniste başarıya taşıyan aynı nedenle başarılı oldu” dedi.

2- SABIR ÇOK ÖNEMLİ

Analizde, Buffett’ın diğerlerinden farklı olmasını sağlayan temel alışkanlıklarından ikincisi sabrı olarak gösterildi. Buffett bu özelliğini kendisi şöyle açıklamıştı: “Well Fargo’nun hisselerini geçen yıl aldık. Ama elimizdeki en büyük hisselere bakarsak; Coca-Cola’daki son pozisyon değişikliğimiz 1994’teydi. American Express’te 1998’te hareket ettik, Gilette’teki hisseleri 1989’da, Washington Post’taki hisseleri 1973’te, Moodys hisselerini ise 2000’de satın aldık. Borsacılar bizi pek sevmez.”

3- GEREKLİ VE FAYDALI OLANA ÖNEM VERİN

unlu yatirimci zenginligin sirrini acikladiBuffett’ın takip edilecek son özelliğinin, şirket ve o anki durum için en gerekli ve faydalı olana önem vermek olduğu belirtildi. Analize göre, Buffett’ın 2009’da kendisinin yerine geçecek isimlere yönelik yaptığı bir açıklama konuyu çok iyi açıklıyor: “Eğer ben o Ajit Latin (Berkshire Hathaway’ın sigorta birimi başkanı ve şimdinin CEO’su) batan bir gemideysek, Ajit’i kurtarmak için yüzün.”

0