TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Türkiye ihracatını 152 milyon dolara çıkardı. Bu noktada marka ve ürünleri, dünyada yarım milyara yakın insan tarafından takip edilen TV yapımlarıyla izleyiciye ulaştırmak önemli” dedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin ihracatını 152 milyon dolara çıkardığını anımsatarak, bu noktada marka ve ürünleri dünyada yarım milyara yakın insan tarafından takip edilen TV yapımlarıyla izleyiciye ulaştırmanın önemli olduğunu bildirdi.

İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı (iTVF 2014) açıklamasına göre Büyükekşi, fuar kapsamında burada katıldığı bir oturumda, TV yapımlarında marka-ürün yerleştirmenin 2000’li yıllarda başladığını, her ne kadar dünyanın gerisinde kalınsa da kat edilen yolun kayda değer olduğunu belirtti.

Türk sineması ve dizi filmlerinin Türk markaları ile birlikte ihraç ürünlerinin dünyaya duyurulmasında çok etkin olacağının altını çizen Büyükekşi, “Sürdürülebilir ekonominin en önemli yolu ihracattan geçiyor. Katma değeri artıran unsurlar; Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve marka. Katma değeri yüksek markalarımızın artması ihracata ve Türkiye’ye büyük avantaj sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ihracatını 152 milyon dolara çıkardığını anımsatan Büyükekşi, bu noktada marka ve ürünleri dünyada yarım milyara yakın insan tarafından takip edilen TV yapımlarıyla izleyiciye ulaştırmanın önemli olduğunu kaydetti.

70’in üzerinde ülkeye ihraç edilen Türk dizilerinin ihracatını özendirmek için Ekonomi Bakanlığı’nın yeni programlar açıkladığını anımsatan Büyükekşi, Türkiye’nin 2023 hedefinde 10 Türk markası olduğunu, bu markaların hayata geçirdiği ürünlerin tanıtımı için TİM olarak üzerlerine düşen çalışmaları yapacaklarını dile getirdi.

0