TD Securities Gelişmekte olan Ekonomiler Başekonomisti Cristian Maggio, TCMB’nin faizleri artırması için bir neden olmadığını belirtti.

TCMB’nin faiz kararına ilişkin olarak soruları yanıtlayan Maggio, TL’nin son zamanlarda gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performansı gösterdiğini ifade etti.

Bankanın faiz artırması için bir neden olmadığını aktaran Maggio, bu kararın TCMB’nin TL’nin istikrarına önem verdiğinin ispatı olduğunu dile getirdi.  Maggio, TCMB’nin faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmamasının beklenen bir karar olduğunu belirtti.

TL’de değer kaybı olmaması durumunda TCMB’nin sıkı para politikasını uygulamak için herhangi bir nedeni olmayacağını kaydeden Maggio, TL’de bugün faiz kararından sonrasında görülen değer kaybının doğal olduğunu ve piyasalarda bugün görülen volatilite sona erdikten sonra TL’nin tekrar değer kazanarak önceki seviyelerine geri döneceğini vurguladı.

‘2016 YILININ İKİNCİ YARISINDA FAİZ ORANLARINDA İNDİRİME GİDİLEBİLİR’ 

Rabobank Gelişmekte Olan Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys de TCMB’nin faiz karanının beklenen bir gelişme olduğunu dile getirdi.  Matys, TL’deki satış baskısının hafiflemesi durumunda 2016 yılının ikinci yarısında faiz oranlarında indirime gidilebileceğini aktardı.

Faiz oranlarının artırılmasının, para politikasında sadeleşmeye gitmede çözüm olmayacağını kaydeden Matys, faiz koridorunun daraltılmasını düşünmek için daha erken olduğunu vurguladı.  Matys, petrol fiyatlarındaki değer kaybının Türkiye’nin enflasyonu için iyi bir sinyal olduğunu belirtti.

TL’nin dolar karşısında 1 Kasım seçiminden sonra değer kazandığını ifade eden Matys, TL’nin daha fazla istikrar kazanması durumunda, Türkiye ekonomisinin ucuz petrol fiyatlarından daha çok fayda sağlayacağına işaret etti.

Nomura Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Stratejisti Timothy Ash ise TCMB’nin kararının şaşırtıcı olduğunu belirterek bankanın piyasa beklentilerinin aksi yönünde bir karar aldığını ifade etti.

Ash, Türkiye piyasasındaki volatilitenin kaybolmasının TCMB’nin mümkün olduğunca çabuk bir şekilde daha basit ve ortodoks bir para politikası uygulamaya başlamasına bağlı olduğunu kaydetti.

0