Yabancı ekonomistler Murat Çetinkaya’nın göreve gelmesi halinde üst bantta indirimlerin sürmesini bekliyor.

Merkez Bankası başkanlığına Murat Çetinkaya’nın atanması için kararnamenin Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılması sonrası Türk varlıkları olumlu bir tepki verdi.

Türkiye’yi takip eden yabancı ekonomistler de Türkiye’deki meslektaşları gibi üst banttaki faiz indirimlerinin süreceğine inanıyor.

Nomura Stratejisti Timothy Ash, bu kararın piyasalar açısından rahatlatıcı olduğunu belirterek “Daha kötüsü olabilirdi. Piyasalar ortodoks olmayan bir adayın ortaya çıkacağı noktasında endişeliydi. Başçı’nın görev süresi dolmadan bu konuda anlaşılması olumlu” diye konuştu.

Credit Agricole Gelişen Piyasa Stratejisti Guillaume Tresca atamanın gerçekleşmesi halinde bunun TL için olumlu olacağını ve yabancı yatırımcıların endişelerini azaltacağını söyledi. Çok ciddi bir piyasa tepkisi beklemediğini söyleyen Tresca “Üst bantta yeni bir indirim bekliyorum. Aralık’a kadar beklentim yüzde 9.25 seviyesine kadar indirim gelmesi. Önemli olan gevşemenin hızı ve Merkez’in likidite koşullarını sıkı tutup tutmayacağı” dedi.

yabancilar cetinkaya'yi nasil fiyatliyor?FAİZ İNDİRİMLERİ SÜRECEK Mİ?

TD Securities Gelişen Piyasa Ekonomist, Cristian Maggio ise piyasaların ilk etapta verdiği olumsuz tepkiyle yanıldığını belirterek, Merkez’in faiz indirimleriyle Lira’yı baskılamaya devam edeceğini ifade etti.

Nomura’dan Ash Merkez Bankası’nın hali hazırda gevşeme yanlısı bir görüşü olduğunu ve makroekonomik durumun bunu desteklemesinin yeni yönetim için bir şans olduğunu kaydetti.

RADİKAL İNDİRİM GELİR Mİ?

100-150 baz puanlık indirimlerin radikal olarka görüleceğini belirten Maggio’ya göre 25 baz puanlık indirimler gelmesi halinde piyasaların daha az baskı hissetmesini sağlayacak.

Credit Agricole’den Tresca ise yıl sonuna kadar aylık 25 baz puanlık indirim beklentisini radikal görmediğini söyledi.

Merkez Bankası Ağustos 2015’te ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artışına başlamasıyla birlikte para politikasında sadeleşme sürecine başlayacağını ve şahinleşeceğini duyurmuştu. Ancak Fed’in Aralık 2015’te başladığı faiz artışlarına rağmen Merkez sadeleşme adımlarına başlamamış ve piyasaları şaşırtmıştı. Piyasalarda oluşan faiz koridorundan tekli faize geçilerek politika faizinin daha yüksek bir seviyeye çekilmesi beklentisi böylece kaybolmuştu. Ekonomistler daha sonra faiz koridorunun üst bandında indirime odaklanmıştı. Merkez Bankası da Mart ayında üst bantta 25 baz puanlık indirim kararı almıştı.

TD Securities’den Maggio, sadeleşmenin bundan sonra nasıl evrileceğini tahmin etmenin güç olduğunu ve muhtemelen aynı politikanın şimdilik sürdürüleceğini belirtti. Maggio “Genel olarak sıkı duruşta gevşeme olacak. Faiz koridorunun üst bandında indirime gidilmesi zaten ilk beklentilere rağmen radikal bir hamleydi” diye konuştu.

Merkez Bankası başkanı Başbakan, Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanının imzasıyla üçlü kararname ile atanıyor. Bakanlar Kurulu Çetinkaya’nın atanması için kararnameyi imzalasa dahi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı olmadan atama tamamlanamıyor.

0