Amerika Birleşik Devletleri’nde beklentileri aşan büyüme, istihdam, konut ve enflasyon verileri ile Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) varlık alımlarını sonlandırmasının bu yıl en fazla gelişmekte olan ülke ekonomilerini etkilemesi bekleniyor.

Analistlere göre, bunun dışında Türkiye’nin 2015 için kendi riskleri de mevcut. Genel seçimlerin yapılacak olması dışında, yapısal ve jeopolitik risklerin FED etkisiyle birlikte bu yıl piyasalardaki volatiliteyi (oynaklık) yükseltmesi bekleniyor.

Öte yandan Türkiye’nin cari açık, enflasyon gibi sorunlarının yanı sıra sermaye akımı kanalındaki daralmanın yalnızca ülke ekonomisinde değil sektör ve şirketler bazında da mikro riskleri yükselteceği öne sürülüyor.

İdil Taraklı’nın Para Dergisi’ndeki haberine göre; bütün bunlara rağmen analistler 2015’te yabancıların Borsa İstanbul’a ilgisinin artarak devam edeceği kanısında.

Nitekim Ocak ayı ile birlikte yabancıların alımları da hız kazandı ve BIST-100 geçen hafta 88 bin sınırını aşarak yükseliş trendini kanıtladı.

 

0