”Para sihirbazı” lakaplı ünlü yatırımcı Mark Mobius, Türkiye’de yeme-içme sektörüne adım attı.

Ünlü yatırımcı Mark Mobius’un kurucusu olduğu, 894 milyar dolar tutarında varlık yöneten Franklin Templeton Fonu’nun özel sermaye kolu Darby, Koza Gıda’ya ortak oldu.

Orta ve Doğu Avrupa, Latin Amerika’da, Asya’da öz sermaye ile uzun vadeli finansman yatırımı yapan Darby Özel Yatırım Fonu ile İstanbul merkezli Pera Capital Partners, Koza Gıda A.Ş.’den pay satın almak için anlaşma imzaladığını duyurdu.

1994 yılında kurulan İstanbul merkezli Koza Gıda, yirmi ülkeden 85 firmanın 1500 ürününü ithal ederek Türkiye genelinde dağıtımını yapıyor. Türkiye genelinde bulunan bayi ağı ve Marmara bölgesindeki satış organizasyonu ile Horeca ( hotel, restoran, catering, vb… ) ve son tüketiciye hitap ediyor.

Darby’nin internet sitesinden yapılan duyuruda, işlemin finansal detayları ile ilgili bilgi yer almadı.

Darby Özel Sermaye Şirketi Yönetici Direktörü Burak Dalgın, Koza’nın güçlü yönetim takımı ve cazip pazar konumlamasıyla çok iyi yapılanmış bir şirket olduğunu kaydederek hızlı büyüyen hızlı tüketim ürünleri ve yiyecek içecek sektöründe Koza’nın devam eden büyümesini destekleyeceklerini belirtti.

mobius turkiye'den beslenecekKoza Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Sezer, ”Darby ile Pera’dan aldığımız finansal destek, yeni ürün kategorilerine girmemizi, personel eğitiminin yanında dağıtım altyapımızı büyütüp genişletmemizi sağlayacak. Organik büyümenin bir sonraki safhasında etkinliğimizi arttırmada bir fırsat olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Pera Yönetici Ortağı Kerim Yalman ise, Türkiye’de söz konusu sektörün cazip büyüme fırsatları sunduğunu ve bu fırsattan yararlanmak için Koza Gıda ile çalışmayı dört gözle beklediklerini dile getirdi.

0