Hedge fon endüstrisi yeni bir rekora imza atarak 3 trilyon dolar bariyerini de kırmış oldu.

yatirimci rotayi hedge fonlara cevirdiMayıs ayı verilerine bakıldığında hedge fon endüstrisinin ilke kez 3 trilyon dolar bariyerini aştığı görülüyor.

Araştırma şirketlerinin verilerine göre varlıklardaki kayma ile hegde fonlarda yeni rekor seviyeye gelinmiş oldu. Sadece geçtiğimiz ay hedge fonlara 22 milyar dolar aktığı gelen bilgiler arasında. Yıl başından bu yana bakıldığında ise eVestment verilerine göre giriş 93 milyar doları buldu.

2007’den bu yana bakıldığında ilk beş aylık dönemde en yüksek giriş 2014’te yaşanırken, performansa bazında getirilere bakıldığında ise geçtiğimiz ay hedge fonlarda 37.8 milyar dolarlık geri dönüş oldu. Geçtiğimiz birkaç aylık dönemde hedge fonlara girişi sınırlı kalırken, hedge fon yöneticileri de hisse senedi piyasaları ile karşılaştırıldıklarında performans altında kalmıştı.

Mart Nisan döneminde aylık bazda 2012’den beri ilk kez düşüş yaşayan fonlar Mayıs ile güçlenmeye başladı. HFR araştırmalarına göre fonlara girişlerin devam edeceği öngörüsüne yer verildi.  Hedge fonlara girişin ağırlıklı olarak hisse senedi piyasalarından geldiği görülürken, Geçtiğimiz ayın verilerine göre 11.2 milyar dolarlık giriş hisse senedi tarafından kaydedildi.

eVestment’a göre yılbaşından beri bakıldığında ise hisse senedi fonlarında 59.4 milyar dolar ile 2007’den bu yanan en güçlü başlangıç yapılmış oldu.  Hedge fonlarda Nisan ayında HFR verilerine göre 2.7 trilyon dolarlık rakam öne çıkartılmıştı.

0