Borsa İstanbul rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Dolarda ise durum farklı. Fed Başkanı Yellen`in sunumu ardından düşüşünü daha da hazlandıran dolar, lira karşısında 3,5656`ya kadar geriledi.

ABD’deki siyasi gelişmeler ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet  Yellen’in  ABD Temsilciler Meclisi’nde yaptığı sunum ve açıklamaların ardından dolar ve euro, lira karşısında sert düşerken BIST 100 endeksi günü yüzde 0,61  artışla kapanış rekoru olan 103.809,78 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 627,14 puan artarken, toplam  işlem hacmi 5,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,52,  holding endeksi yüzde 1,17 yükseliş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla  kazandıran yüzde 4,16 ile madencilik, en çok gerileyen ise yüzde 3,47 ile menkul  kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Güne yatay bir başlangıç yapan Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi,  günün ilk yarısında özellikle banka ve holding pay piyasalarındaki alımların  etkisiyle 104.283,30 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bu  seviyede tutunamayan BIST 100 endeksi günü önceki kapanışa göre yüzde 0,61  artarak kapanış rekorunu 103.809,78 puana taşıdı.

DOLAR/TL, YELLEN SONRASI 3,57’NİN ALTINA  GERİLEDİ

ABD’deki siyasi gelişmeler ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet  Yellen’in  ABD Temsilciler Meclisi’nde yaptığı sunum ve açıklamaların ardından  gelişmekte olan ülke para birimleri dolara karşı değer kazandı. Sabah saatlerinde  3,6228’e kadar yükselen dolar/TL, Yellen’in açıklamalarının ardından 3,57’nin de altına gerileyerek 3,5656’yı, euro ise 4,08’in altına gerileyerek 4,0701’i gördü.

DOLAR/TL’DE KRİTİK SEVİYE 3,60

Analistler, yurt içinde yarın mayıs adı ödemeler dengesi  istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve  mayıs ayı ÜFE verileri ile Fed üyelerinin konuşmalarının takip edileceğini  belirtti.

Teknik açıdan dolar/TL’nin 3,60’ın altında kalıcılık sağlaması  durumunda 3,5550 seviyesinin gündeme geleceğini ifade eden analistler, pay  piyasasında da endeksin 103.000 seviyesinin üzerinde tutunmasıyla alımların  güçleneceğini, 104.000 ve 105.000 seviyeleri direnç konumunda izleneceğini  kaydetti.

YELLEN: GELECEK BİRKAÇ YILDA EK KADEMELİ FAİZ ARTIŞLARINA İHTİYAÇ VAR 

Yellen ekonominin gelecek birkaç yıl içinde büyümeye devam edeceğini, bu durumun bankanın faiz artışlarına izin vereceğini kaydetti. Sunumda “Gelecek birkaç yılda ek kademeli faiz artışlarına ihtiyaç var”  ifadeleri yer aldı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), ekonominin federal fonlama oranının kademeli şekilde artırılmasına izin verecek şekilde gelişmesini beklemeye devam ettiğini belirterek, “Gelecek birkaç yılda ekonominin büyümesini ve enflasyonun yüzde 2 hedefine geri dönmesini sağlamak için kademeli ilave faiz artışları muhtemelen uygun olacak.” ifadesini kullandı. Yellen, Fed’in, şu anda ekonominin genel olarak beklenen gelişmeyi göstermesi durumunda bilanço küçültmeye muhtemelen bu yıl içinde başlamayı öngördüğünü de bildirdi.  Yellen, sunumunda, ülke ekonomisinin bu yıl ılımlı bir büyüme performansı sergilediğine işaret ederken, ilk çeyrekteki zayıflığın ikinci çeyrekteki toparlanmayla dengeleneceği öngörüsünde bulundu.

İş gücü piyasasının ocak-haziran döneminde aylık ortalama 180 binlik istihdam artışıyla güçlenmeyi sürdürdüğünü kaydeden Yellen, işsizlik oranının ise yüzde 4,4’e gerilediğini vurguladı.

Yellen, Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endekslerinin mayıs itibarıyla yıllık yüzde 1,4’e gerilediğine dikkati çekerek, “Öyle gözüküyor ki son dönemdeki zayıf enflasyon verileri, kısmen bazı belirli ürün fiyatlarındaki olağan dışı düşüşten kaynaklandı. Bu düşüşler hesaplamadan çıkana kadar yıllık enflasyonu aşağı çekmeye devam edecek.” değerlendirmesini yaptı.

“ENFLASYONA DAİR BELİRSİZLİK VAR”

FOMC’nin kademeli faiz artırımlarına devam edilmesinin “ekonominin ılımlı büyümesini, iş gücü piyasasının biraz daha güçlenmesini ve enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşmasını” destekleyeceği kanaatinde olduğunu belirten Yellen, sunumunda şu ifadelere yer verdi: “Elbette, ekonominin görünümü için kayda değer belirsizlik her zaman mevcut. Örneğin, enflasyonun iş gücü piyasasındaki sıkılaşmaya ne zaman karşılık vereceğine dair belirsizlik var. Federal hükümetin mali ve diğer politikalardaki olası değişimleri bir başka belirsizlik kaynağını oluşturuyor. Ayrıca, küresel ekonomiye ilişkin beklentiler bu yıl bir miktar iyileşmiş gibi gözükse de bazı ticaret partnerlerimiz ekonomik zorluklarla karşılaşmaya devam ediyor. Şu an ABD ekonomisinin beklediğimizden biraz daha güçlü ya da biraz daha zayıf performans gösterme ihtimallerinin eşit olduğunu düşünüyorum.”

“BİLANÇO KÜÇÜLTMEYE BU YIL BAŞLAMAYI ÖNGÖRÜYORUZ”

Janet Yellen, Kongre üyelerine yapacağı sunumun metninde, faiz ve bilanço politikalarının geleceğine ilişkin değerlendirmelere de yer verdi.

FOMC’nin mart ve haziran toplantılarında faiz oranını toplamda 50 baz puan artırdığını hatırlatan Yellen, bu kararın, ekonominin Fed’in tam istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine doğru kaydettiği ilerlemeyi yansıttığını belirtti.

Sunumunda, “Komite, ekonominin federal fonlama oranının kademeli şekilde artırılmasına izin verecek şekilde gelişmesini beklemeye devam ediyor. Gelecek birkaç yılda ekonominin büyümesini ve enflasyonun yüzde 2 hedefine geri dönmesini sağlamak için kademeli ilave faiz artışları muhtemelen uygun olacak.” ifadelerini kullanan Yellen, bir sonraki faiz artışının zamanlamasına ilişkin yorumda bulunmadı.

Fed’in şu anda ekonominin genel olarak beklenen gelişmeyi göstermesi durumunda bilanço küçültmeye muhtemelen bu yıl içinde başlamayı öngördüğünü kaydeden Yellen, şu an 4,5 trilyon dolara yakın olan bilançonun, bu süreç sonunda bu tutarın çok daha altında ancak finansal kriz öncesine kıyasla daha yüksek olmasını öngördüklerini bildirdi.

Yellen, “Bilançoyu normal zamanlarda para politikası için aktif bir araç olarak kullanmayı düşünmüyoruz. Faiz oranı ana politika aracımız olarak kalmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Fed’in enflasyon gelişmelerini yakın şekilde izlediği belirtilen sunumda enflasyonun ekonomiye tepkisinin ‘kilit bir belirsizlik’ olduğu, mali politikanın da diğer bir belirsizlik kaynağı olduğu da vurgulandı.

Fed’in bilanço azaltım planının büyük olasılıkla bu yıl uygulanacağını belirten Yellen “bilançonun aktif politika aracı olmasını beklemiyoruz” ifadesine yer verdi.

0

BUGÜNKÜ son DOVIZ fiyatları → ( 19 Haziran 2024 )
SaatSatışAlış
ABD Doları 23:5332,535532,5115
Euro 23:5335,020134,9389
İngiliz Sterlini 23:5341,442241,3732
İsviçre Frangı 23:5336,803636,7529
Suudi Arabistan Riyali 23:308,59118,5483