Dünya piyasalarının beklendiği konuşma başladı. Fed Başkanı Yellen para politikası hakkında konuşmadı. Yellen, Banka’nın finansal sistemi daha güvenli hale getirmek için daha fazla adım atmaya hazır olduğunu söyledi.

Tüm dünyada piyasaların kilitlendiği ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’ın konuşması başladı. Yellen para politikası hakkında konuşmadı.

Fed Başkanı Janet Yellen, Banka’nın finansal sistemi daha güvenli hale getirmek için daha fazla adım atmaya hazır olduğunu söyledi.

‘YENİ ADIMLAR ATMAYA HAZIRIZ’

Washington’da IMF tarafından düzenlenen ve tüm dünyadan kadın ekonomistlerin katıldığı konferansta konuşan Yellen, bankacılık sisteminin topluma ve ekonomiye katkılarını anlattı.

Konuşmasında, finans sektöründeki sisteme zarar verici teşvikler ve zayıf kontrollerin 2008 finansal krizinin temelini oluşturduğunu belirten Yellen, “Piyasa oyuncuların bu sistemi bozucu teşviklere ve zayıf kontrollere verdikleri yanıtlar kriz için ortamın oluşmasına yol açtı” dedi.

Yellen, regülatörlerin kriz öncesinde tek tek şirketlere çok fazla odaklandıkların, tüm finansal sistemin güvenliğine yeterince odaklanmadıklarını vurguladı.

Politika yapıcıların daha fazla eylem gerektiren finansal sektörlerde dikkatli olmayı sürdürdüğünü ifade eden Yellen, Fed’in bankacılık riskini azaltmak için daha fazla adım atmaya hazır olduğunu söyledi.

yellen faizi pas gecti!Sadece bireysel şirketler için değil bir bütün olarak finansal sistem güvenliğine bakmak gerektiğine dikkati çeken Yellen, “Gölge bankacılığın hızlı büyümesi regülasyonlarda büyük boşluk bıraktı” dedi.

Regülasyonların finansal sistemin direncini artırdığını aktaran Yellen, batmayacak kadar büyük şirketler için yeni adımların yolda olduğunu kaydetti.

0