Atina’nın kritik IMF ödemesine iki hafta kala iflasın eşiğine geldiği belirtildi..

Almanya’nın saygın gazetesi Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, Yunanistan’ın iflasına 2 hafta kaldığını idddia etti. Gazete pazar günkü baskısında, Avrupa Komisyonuna dayandırdığı haberinde, Yunanistan’ın 9 Nisan’da Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan 465 milyon euroluk (502,1milyon dolar) borcunu ödeyemeyecek durumda olduğu yazdı.

Business Insider’ın haberine göre, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Maliye Bakanı Yanis Varoufakis geçtiğimiz Şubat ayında görüşülen 7,2 milyar euroluk “yeni kurtarma paketinin” hayata geçirilmesi için bastırıyor. Ancak Atina’nın bu ekonomik yardımı alabilmesi için yeni reform listesini sunup bunun onaylanması gerekiyor.

Financial Times gazetesi Yunan Başbakan Aleksis Çipras’ın Almanya Şansölyesi Angela Merkel’e gönderdiği mektuba ulaştı. İkili ilişkilerin gerildiğini belirtilen mektupta Çipras, ” Gelinen süreç herhangi bir hükümetin borç yükümlülüklerini yerine getirmesini imkansız kılıyor” dedi.

Tüm bu gelişmelerin olumsuz gelişmelerin gölgesinde Çipras ile Merkel bugün Berlin’de görüşecek.

Kritik görüşmede taraflar olumlu bir  kararda mutabık kalamazlarsa Yunanistan’ın iflasın eşiğine biraz daha yaklaşacağı ve Euro Bölgesi’nden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

0