Merkez Bankası’nın Perşembe günü gerçekleştireceği politika toplantısını öncesinde BIST 100 Endeksi yükselişte. Dolar/TL kuru ise yön arıyor.

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi güne yüzde 0.64 artışla 1,099.41 puandan başlamasının ardından yükselişini hızlandırdı. BIST 100 Endeksi TSİ 11:10’da yüzde 1.17 artıda 1,105.27 puan oldu.

Dolar/TL kuru ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günkü politika toplantısı öncesinde yön arayışında. Bugün sabah saatlerinde kazançlar ve kayıplar arasında hafifçe dalgalanan kur yüzde 0.10 ekside 7.3667 seviyesinden işlem gördü.

Türk Lirası’nın bir aylık tarihi volatilitesi yüzde 15.23, bir ay vadeli ima edilen volatilitesi yüzde 20.29 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye’nin 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 5 baz puan düşüşle yüzde 13.94 oldu. 10 yıllıkların faizi 19 bp düşüşle yüzde 14.34 oldu.

Piyasada dikkatler TCMB toplantısı üzerinde

Para Politikası Kurulu (PPK) yarın 14:00’te politika kararını açıklayacak. Bloomberg HT’nin anketinden çıkan sonuçlara göre piyasanın beklentisi politika faizinde değişiklik olmayacağı yönünde. Bir hafta vadeli repo faizi yüzde 8.25 seviyesinde bulunuyor.

Merkez Bankası, kurda son dönemde yaşanan yükselişin ardından bir dizi sıkılaştırmacı adım atarak fonlama maliyetini yukarı çekiyor. Banka tarafından Salı günü yapılan açıklamada bankaların borç alabilme limitlerinin gecelik vadede yarıya indirildiği belirtildi.

Frankfurt’ta Commerzbank AG Döviz strateji birimi yöneticisi Ulrich Leuchtmann, Merkez’in likiditeyi azaltmaya yönelik son adımına ilişkin, “Bir yandan TCMB yetkilileri ne yapmak gerektiğini çok iyi biliyorlar. Bu TL için pozitif. Diğer yandan bu adım TCMB’nin istediğini yapamayacağını bir kez daha gösterdi.” dedi.

Bloomberg’in haberine göre North Asset Management’tan Peter Kisler, TL alımına başlamak için TCMB toplantısından çıkacak bir sinyali bekleyen fon yöneticileri arasında bulunuyor.

Döviz

Türkiye’nin risk göstergesi 5 yıl vadeli kredi temerrüt takası (CDS) primi 567 baz puanda sabit duruyor.

  • Ayrıca yurt içinde Perşembe günü açıklanacak TCMB menkul kıymet ile para ve banka istatistikleri izlenecek. Cuma günü tüketici güveni gelecek.
  • Yurt dışında ise ABD’de yarın akşam yayınlanacak olan Fed toplantı tutanakları ve Perşembe günkü işsizlik başvuruları takip edilecek.

0