Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin 2017 sonu itibarıyla yüzde 7,1 büyüyeceğini öngördüklerini söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kentteki bir otelde düzenlenen partisinin İl Gençlik Kolları  5. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, başta Hakkari’deki terör  saldırısında şehit olan Çorumlu Piyade Uzman Çavuş Mustafa Eker olmak üzere vatan  ve bayrak savunmasında şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk  milletine başsağlığı diledi.

Salondakilerin, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları üzerine  Zeybekci, “İşte o hainlerin bu ülkeye, bu millete, bu bayrağa kastedenlerin  bilmediği tek birşey var. Şehitler ölmez. O hainlerin bilmediği en önemli  şeylerden biri de bu millet diz çökmez.” ifadesini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı  Harekatı’na değinen Zeybekci, “Eğer Afrin’de biz bu adımı atmasaydık şundan emin  olun, birkaç sene içinde Gaziantep’te, Şanlıurfa’da, Kilis’te, Osmaniye’de,  Hatay’da, İskenderun’da bu hainler aynı şerefsiz emellerini oralara doğru  kaydırmak isteyeceklerdi.” diye konuştu.

Türk ordusunun artık kendi silahını ve mühimmatını kullandığını  vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti:

“2002’de kullandığımız silahın yüzde 20-25 aralığı Türkiye’de  üretilebiliyordu. Şimdi yüzde 75’i geçtik. Hedef yüzde 100’ü Türkiye’de olacak.  Yüzde 100’ünü biz üreteceğiz. Şimdi kullanılan mühimmatın tamamı Türk. O  kullanılan toplardaki, uçaklardaki, İHA’lardaki bütün sistemlerdeki  kullanılanların tamamı Türk. Biliyoruz biz. Kıbrıs Harekatı’nı unutmadık. Kıbrıs  Harekatı başladığında Türkiye’nin uçaklarına lastik verilmediği günleri  unutmadık, uçaklarına silah, tüfeklerine mermi verilmediğini unutmadık.”

Türkiye’nin bölgesinde söz sahibi bir ülke konumuna geldiğine dikkati  çeken Zeybekci, “Yeni bir dünya kurulacaksa Türkiye o yeni dünyayı kuran ülke  olur. Bu coğrafyada bir harita çizilecekse, ecdadın emanet ettiği bu coğrafyadaki  milletler, mazlum milletler, boynu bükük milletlerin kaderi söylenirken Türkiye  der ki, ‘bir dakika’, ‘one minute’ü hatırlıyor musunuz? Türkiye olmadan bu  coğrafyada hiç kimse karar veremez ve veremeyecektir bundan sonra. Bizi tehdit  eden ne varsa, biz burada bu kongreyi yapıyorsak, bu güzellikleri yapıyorsak eğer  etrafımızdaki tehditlerin olduğu yerde tepesine çöktüğümüz içindir.”  değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin büyümesinden, gelişmesinden, üretmesinden rahatsız  olanların, Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını elinden almak istediğini  vurgulayan Bakan Zeybekci, şunları dile getirdi:

“Asıl bağımsızlık ekonomik bağımsızlıktır. Türkiye’nin ekonomik  bağımsızlığını elinden almak istiyorlar.  İstedikleri bu, tek gayretleri bu ama  biz ne yaptık? 15 Temmuz’un ardından 18 Temmuz Pazartesi günü dimdik ayaktaydık.  Bu millet ekonomiye sahip çıktı. Bir günde 3 milyar dolar hesabındaki parayı Türk  lirasına çevirdi. 2016, o ihanetten sonra seferberlik başlattık. Büyüme  seferberliği, ihracat seferberliği başlattık. Peki ne oldu? 2017 sonuna geldik.  2016’da en son 4 ayda Türkiye kendini göstermeye başladı. Biz 2017 başında,  ‘Türkiye dünyada rekorlar kıracak’ dedik. IMF’si, Dünya Bankası, OECD’si, Avrupa  Birliği gibi hepsi ‘yüzde 2,5’ dediler, Türkiye’nin büyümesi için. Türkiye  2017’nin sonunda, biz geçen sene 2017’nin şubatında söylemiştik. Dedik ki,  ‘Türkiye’nin hızına onlar yetişemeyecek.’ İlk defa burada söylüyorum, son  çeyrekte, yani ilk 3 çeyrekte yüzde 7,4, üçüncü çeyrekte 11,1 ama en son çeyrekle  ilgili en son tahminimiz de şudur; yüzde 7,1 büyüyecek toplamda Türkiye. Ve  böylelikle Türkiye dünyada, işte şehitlerimize yakışan performans bu, büyük  Türkiye’ye yakışan performans bu. Yıl sonu itibariyle OECD üyesi ülkelerde  dünyada birinci olacak Türkiye, gelişmiş 20 ülke arasında dünyada birinci olacak.  Onlara rağmen, onlara inat…”

İhracat seferberliği başlatıldığını da anımsatan Zeybekci, “İhracat  seferberliği başlattık. Ne için? Daha çok zengin olalım diye mi? Evet, bu millet  daha çok zengin olsun, daha fazla refahı olsun ama Türkiye başı dik olsun. Bırak  namerde, merde bile muhtaç olmasın Türkiye. El açan değil el açılan Türkiye olsun  diye. 18 aydan beri üst üste ihracatını arttıran Türkiye. Şubat’ta da rekorlar  kıracağız. 2018’de her ay rekor kıracak. Şehitlerimize yakışan performans bu.”  dedi.

Bakan Zeybekci, konuşmasının sonunda Necip Fazıl Kısakürek’in  “Zindandan Mehmed’e Mektup” şiirini salondaki gençlerle beraber okudu.

Mevcut Gençlik Kolları İl Başkanı Muhammed Fatih Temur’un tek aday  olduğu kongreye, TBMM İdare Amiri Salim Uslu, AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet  Sami Ceylan, Belediye Başkanı Zeki Gül, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ ile  partililer de katıldı.

0