Ziraat Bankası, 2015 yılında yüzde 27 artışla 5,16 milyar TL net kâr elde etti.

Ziraat Bankası, 2015 yılında tarihi bir kâra imza attı. 152 yıllık banka, yüzde 27 artışla 5,16 milyar TL net kâr elde etti.

Bankanın 2015 yılına ilişkin finansal verilerini değerlendiren Ziraat Bankası Hazine Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, müşterilerini ve çalışanlarını en önemli varlığı olarak gören bir yönetim anlayışıyla iş modellerini geliştirmeyi sürdürdüklerini belirtti.

Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru “Yeniden yapılanan, değerlerini muhafaza ederek yenilenen ve güçlenen Ziraat Bankası, ülkemizin önemli bir aktifi olarak bir yılını daha, güçlü bir performansla tamamlamış bulunuyor” dedi.

Yerel ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmalara karşın Ziraat Bankası’nın, geliştirmekte olduğu iş modeli ile istikrarlı olarak sektör ortalamasının üzerindeki büyümesine 2015’te de devam ettiğine dikkat çeken Bilgehan Kuru, temel aktif pasif yönetim stratejileri ile kredi ağırlıklı büyümeyi sürdürdüklerini ve bilançolarına dahil ettikleri müşterilerin sayısını günden güne artırdıklarını ifade ederek, 2015 sonu itibariyle aktiflerinin yüzde 62’sinin kredilerden oluştuğunu belirtti.

KREDİLERDE SEKTÖRÜN LİDER BANKASI OLDUK

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru “2015 yılında nakdi kredilerimiz yüzde 32 artışla, 187 milyar TL’ye ulaşmıştır. Son yıllarda sektörden daha yüksek kredi artış hızı ile pazar payımızı artırırken, bankacılık sektöründe en yüksek toplam kredi büyüklüğüne sahip banka olduk. Gayri nakdi kredilerde yüzde 47 artış sağlarken toplam kredilerimiz, 247 milyar TL’ye ulaşmış bulunuyor. Hem nakdi hem de gayri nakdi kredilerde sektörün lider bankasıyız” dedi. Bilgehan Kuru, kredideki artışın, ağırlıklı olarak reel sektörün finansmanından kaynaklanmış olmasının işaret edilmesi gereken diğer önemli bir husus olduğunu ifade etti.

TARIM SEKTÖRÜNE VERDİĞİMİZ KREDİLERİ YÜZDE 32 ARTIRDIK

Bilgehan Kuru “Tarım bankacılığını yeniden tarif ediyoruz. Temel tarım ürünlerinin finansmanından sınai tarıma uzanan değer zincirini kurmaya çalışıyoruz. Üretici-sanayici entegrasyonunu sağlayacak sözleşmeli üretim modellerinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere birçok alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2015 yılında, tarım sektörüne verilen kredilerde yüzde 32 artış kaydetmiş durumdayız” diyerek sözlerine devam etti.

KREDİ KALİTESİNİ DOĞRU YÖNETİYORUZ

Bilgehan Kuru “Takipteki krediler oranımız, takip portföyünden hiç kredi satmamış olmamıza rağmen yüzde 1,7 ile sektörün hemen hemen yarısı düzeyindedir. Kredi kalitesinin doğru yönetimi  kendi geliştirdiğimiz erken uyarı sistemimiz, kredinin tüm yaşamının doğru yönetilmesini sağlayan politika ve süreçlerimiz ve etkin tahsilat sistemimiz ile sağlanmaktadır.

KAYNAK YAPISINI ÇEŞİTLENDİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

Mevduat, bilançomuzun ana finansman kalemi olmayı sürdürmekte olup tabana yaygın yapımızı korumaya devam ediyoruz. Kaynaklarımızın ortalama vadesini uzatmak için mevduat dışı kaynak araçlarını etkin şekilde kullanmayı sürdürmekteyiz. 2015 yılında mevduatımızı yüzde 22 oranında büyüttük. Mevduat piyasasında  hiçbir zaman dengeleri bozacak bir rekabet yarışına girmiyoruz. Son 4 buçuk yıldır bu yönde strateji izlemeye devam ediyoruz” dedi.

Sendikasyon kredilerini, yaklaşık yüzde 40 artırarak 1,1 milyar dolar olarak yenilediklerini belirten Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, Eurobond ihracından sonra uygulamaya geçirdikleri orta vadeli tahvil ihraç programı (GMTN) ile 300 milyon USD kaynak sağladıklarını bunların dışında, uluslararası finans kuruluşları, ikili anlaşmalar, post finansman gibi araçlarla da kaynak yapısını çeşitlendirmeye devam ettiklerini ifade etti.  Bilgehan Kuru “Özellikle uluslararası finans kuruluşlarından temin etmekte olduğumuz kaynaklar, sektörden farklı bir iş modeli ile yönetmekte olduğumuz girişimci bankacılık müşterilerimizin yatırım ve işletme finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmaktadır” dedi.

DIŞ TİCARET PAZAR PAYIMIZI ARTIRIYORUZ

Bilgehan Kuru “2015 yılında  yurtiçinde 112 yeni şube ve yurtdışında Priştine / Kosova şubesi açılarak, toplamda 1.812 şubeye ulaşmış bulunuyoruz. Karadağ’da yeni bir bankayı, Azerbaycan’da ise ikinci bankamızı faaliyete geçirdik. Kosova’da ikinci, Gürcistan’da üçüncü şubelerimizi ve Bahreyn’de ise bir şube açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bahreyn şubemiz üzerinden, Körfez ve Asya piyasalarında daha etkin olmayı planlıyoruz. Küresel nedenlerle düşen ülke dış ticaret hacmine rağmen, bankamızın aracılık ettiği dış ticaret 2015 yılında yaklaşık yüzde 10 artış kaydetmiştir. Dış ticaret pazar payımız 2015 yılında yüzde  7,4’ten      yüzde  9,2’ye ulaşmış bulunmaktadır.

ziraat bankasi`ndan tarihi kar!

 

YURTİÇİNDE VE YURTDIŞINDA ATILIMLARIMIZ SÜRECEK

Yurtdışında  9 banka, 26 yurtdışı şube ile 18 ülkede 97 noktada hizmet veriyoruz. Yurtiçinde ise Ziraat Katılım Bankası’nı faaliyete geçirerek finansal hizmet çeşitliliğimizi artırmış bulunuyoruz. İştirak portföyümüze gayrimenkul yatırım ortaklığı ve girişim sermayesi iştiraklerimizi de dahil etme yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Finansal hizmet iş kollarımızı geliştirerek, Ziraat Finans Grubu’nun inşasına devam ediyoruz” diyerek açıklamalarına devam etti.

Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru “Müşterilerimize, önemli bir kısmını yenilemekte olduğumuz şubelerimizin yanı sıra  internet şubesi, Ziraat Cep şubesi, ATM ve çağrı merkezi gibi şube dışı kanallarla da ulaşıyoruz. Geniş müşteri tabanına sahip bir banka olarak, şube dışı kanallarımızın gelişimi ve etkinliğinin artırılması için yatırım yapmaya devam ediyoruz” diyerek özellikle dijital bankacılığın Ziraat Bankası’nın gündemindeki önemli bir konu olmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Karlılık ve verimlilik göstergelerinin olumlu seyrini sürdürdüğünü ifade eden Bilgehan Kuru, maliyet duyarlı yönetim anlayışı ile ligdeki bankalar arasında en iyi maliyet/getiri rasyosuna sahip banka olmaya devam ettiklerini belirtti.

BİR BANKADAN DAHA FAZLASI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bilgehan Kuru sözlerine “Ülkesinin geleceğine inanan bir banka olarak  ülkemize ve finans sektörüne değer katan yönetim anlayışımızı sürdüreceğiz.  Herkesin bankası olma yolunda mesafe kat etmeye devam ediyoruz. Ülkenin en büyük firmaları ile çalışırken, çiftçimizden emeklimize, öğrencimizden serbest çalışanımıza kadar geniş bir yelpazede bankacılığımızı geliştirmekteyiz. Girişimci bankacılık, stratejik faaliyet alanımız olarak belirlenmiştir. Ülkemiz için bir bankadan daha fazlası olma yolundaki çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz” diyerek son verdi.

0