Yaklaşan Bitcoin bölünmesinin farkında değilseniz, dikkat edin. Bitcoin’in, Bitcoin cache olarak bölünmesinden bu yana sadece 2 ay geçti ve yine başka bir Bitcoin bölünmesi ortaya çıktı.

Bitcoin bölünmesi hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladık. Bitcoin gold’u nasıl alırım?, Bitcoin gold nasıl alınır? Bitcoin bölünmesinde dikkat edilecek hususlar nelerdir? gibi soruların cevapları bu yazımızda.

Bitcoinin bölünmesi, bir çok kişi için cazip bir durum gibi algılanmaktadır.  Anzak bir coinin iki katına çıkması, iki katına çıkacağı anlamına gelmez. çünkü sert bir bölünme ardından coinlerin her iki versiyonunun değeri, kullanıcı psikolojisine ve piyasadaki arz / talebe bağlı olarak belirlenir.

Bitcoin Gold (BTG);

Bitcoin Gold topluluğu, bitcoin gold’u şöyle tanımlıyor:

“Bitcoin Gold, bitcoinin yeniden merkezileşmesini önlemek için topluluk tarafından harekete geçirilen bir çatal.”

Şu anda, bu çatalın teknik bilgisi hakkında mevcut bilgi çok az, çünkü web siteleri halen geliştirme aşamasındadır.

Bu çatalı kim, kimler, ne zaman ve neden gerçekleştirecek?

Bitcoin Gold projesi, bazı geliştiriciler, madenciler ve Hong Kong merkezli madencilik ekipmanları imalatı
şirketi LightningAsic‘in CEO’su Jack Liao tarafından yürütülüyor .

Bitcoin Gold’ın kurucu geliştiricisi, h4x3rotab ismiyle anonim biri ve onun iddiası “Bitcoin Gold ayrıca Bitcoin yükseltmelerinin gerçek bir blok zinciridir.” şeklindedir:

Resmi internet sitelerine göre, bu çatal için kesin zaman bilinmemektedir. Fakat çatalın resmi tarihi 25 Ekim 2017 olarak anılıyor.

Neden bölünme ihtiyacı ortaya çıktı?

Bu durum, fikir birliğine varılamayan topluluk temelli bir zor ayrışmadır. Öncelikle bu süreç, orijinal Bitcoin madencilik sisteminin merkezileştiği ve bir avuç madencilik şirketi tarafından tekelleştirildiğine inanan birkaç kişi tarafından yönlendiriliyor.

ASIC madencilerinin bu tekelleşmesi, ortalama bir kullanıcı veya madenci için çok güçlü bir giriş engeli oluşturmuş gibi görünüyor.

Şimdi, bu zor ayrışma destekçileri bunu değiştirmek ve süreci daha da özgür hale getirmek (ademi merkezileştirmek) istiyor.

http://www.canliborsa.site/haber/sifreli-paralar-yilin-ikinci-yarisinda-ne-olur

BTG (bitcoin gold) Destekçileri, “Merkezi Olma” sorununu nasıl çözmek istiyor?

BTG (Bitcoin Gold) savunucuları, 25 Ekim’de Bitcoin’i orijinal protokolünü değiştirip forking ederek bu sorunu çözme kararı aldılar.

BTG geliştiricileri özellikle, madenciliğin merkezileşmesi problemiyle mücadele etmek için, Equihash adı verilen ve ASIC cipslerine karşı daha dirençli olan farklı bir araştırma algoritması uyguluyorlar .

Bu, ASIC madencilerini Bitcoin Gold madenciliği için alakasız kılacaktır, çünkü Bitcoin Gold, Equihash’in uygulanmasıyla birlikte, sadece ucuz GPU’lar kullanılarak üretilebilecektir. Şu anda Bitcoin, SHA-256 madencilik algoritmasını kullanmaktadır.

Bitcoin Gold (BTG) nedir ve Özellikleri neler?

Bitcoin Gold ortaya çıktığnda çok da farklı özellikler getireceğini söylemek zor olsa da şu avantajları olacak;

* BTG, Equihash’e dayalı olacak ve GPU’nun küçülmesini sağlayacaktır.
* BTG, dahili hırsızlık korumasına sahip olacak, çünkü BTC’nin doğrudan bir çatalıdır.
* BTG, blok başına değişecek değişken bir zorluk derecesine sahip olacaktır. (GPU madencileri için iyi haber)
* Ve görünüşe bakılırsa BTG, önceden madencilere için ayrılan 16.000 blokluk bir havuza sahip olacak .
Bunların dışında, blok boyutu ayarı gibi hususlarda bir değişiklik düşünülmüyor.

Bitcoin Gold için şu Kaygılar da var:

Birkaç nedenden dolayı karışık duygular oluşuyor:

  • GPU için küçültülebilir bir algoritmaya sahip olması iyi bir fikirdir. Bu kesinlikle merkezileşmeyi önleyecek ve şu anda GPU-madenciliği olan Bitcoin için sert çatal yok. Yani bu anlamda iyi.
  • Öte yandan, onların gelişimi ve ilerleme yolu karartıcı görünüyor. GitHub’ında veya resmi web sitesinde hiçbir şekilde bilgi yoktur. Daha da önemlisi, geliştiricilerin hiçbiri halen GitHub’da genel olarak mevcut değil.
  • Ayrıca, Bitcointalk forumu hakkındaki karmaşık bilgi kaynakları, geleceği ve niyetleri hakkında büyük kırmızı soru işaretleri ortaya koyuyor.
  • Bu mayınlı bloklar için bir ICO’nun olabileceğini öğrenmekten gerçekten şaşırtıcıdır, ancak yine de resmi web sitesinde bu konuda bir netlik bulunmuyor olması hiç hoş değil.

Fakat … 25 Ekim’de tüm ihtimalleri bir tarafa bırakarak proje hakkında gerekli bilgilerin açıkladığını ve bir de BÖLÜNMENİN başarıyla gerçekleştiğini varsayarak, böyle bir durumda ne yapılması gerektiği üzerinde duralım.

Bitcoin fiyatlarında korkunç yükseliş sürüyor

Bitcoin Gold’u nasıl alacağım, Yapmam gerekenler neler?

Bölünme sonrası yapmanız gereken tek şey, içi boş Bitcoin GOLD paralarınızın keyifini çıkartmak ve talep etmektir!

ÖNERİ: Başka bölünmeler olursa, BTG’nin bir kısmını derhal satıp diğerlerini de almak iyi bir fikir olabilir.

Ücretsiz BTG nasıl alınır?

BTG çatlağından sonra çok şey yapmanıza gerek yok, ancak bu konuda güncel, atik ve çevik olmanız gerekiyor.

BTG paralarınıza erişmek istiyorsanız, iki şeyle ilgilenmeniz gerekir:

1- Özel anahtarlar, sizin kontrolünüzde olmalı. (private key)
2- Yeniden saldırıya maruz kalmamaktan korunma.

İşte önemli kısım: Paralarınızın her ikisinin (BTC ve BTG) özel anahtarları da (private KEY) AYNI olacak. Yani aynı anahtar geçerli olacak.

Dahası, bu bölünme nedeniyle, Replay Saldırıları (mükkerrer işlemler) adı verilen başka bir sorun başınızı ağrıtabilir.

Yine de, proje yürütücüleri tarafından tekrarlı işlemlere karşı koruma olduğu söylendi ancak canlı test edilmediğinden ne kadar etkili olduğundan emin olmak zor. Bu nedenle, tekrarlama saldırılarını önlemek ve

ücretsiz BTG’lere erişmek için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

* Yeniden saldırılardan kaçınmak için ortalık sakinleşene kadar birkaç gün boyunca işlem yapmaktan (transfer-alışveriş vs) kaçının.
* Bitcoin özel anahtarlarınızı yanında bulundurun, Poloniex, Coinbase gibi üçüncü parti borsalarda değişimde bulunmayın .
* Ledger Nano S veya Trezor gibi donanım cüzdanlarndan birini  kullanın. Geçen Ağustos ayında gerçekleşen  Bitcoin cache bölünmesi sırasında, bu iki donanım cüzdanı, Bitcoin Cache’in ilk destekçileri olmuştu
* Bir donanım cüzdanınız yoksa, yazılım cüzdan kullanmak. Örneğin, Jaxx, Coinomi ve Exodus cüzdanları, özel anahtarlarınızı kontrol etmemize imkan verenen cüzdanlardır.
* Ayrıca, bir kağıt cüzdan da (paper wallet) kullanabilirsiniz.

Anahtarlarınızı bir kağıt cüzdanında veya yazılım cüzdanında tutarsanız, BTG coinlerinize nasıl erişeceğiniz konusunda talimatları bekleyin ve uygulayın.

DİKKAT! Av olmayın!

Son olarak, ortaya çıkacak SAHTE web sitelerine ve özel anahtarlarınızı girdiğinizde BTG’ye erişmenize izin verileceğini isteyen cüzdanların av tuzağına kapılmayın.

Bilmeniz gereken tek şey, planlandığı gibi 25 Ekim’de Bitcoin blok zincirinin bir enstantanesi alınacaktır.
Yani 1 BTC si olan herkes, ücretsiz olarak 1 BTG’yi cüzdanına alabilecek. Bu nedenle Bitcoin özel anahtarlarınızı kendi kontrolünüzde güvende tutmaya özen gösterin ve Bitcoin Gold’ları kaçırmayın. Ne de olsa bedava..

Ledger Nano S veya Trezor sahibiyseniz endişelenmenize gerek yok. diyelim ki onlar da BTG desteği vermediler.. BTG’nizi nasıl alırsınız?

CEVAP: Bu donanım cüzdanınızın çekirdek anahtarına (sıralı kelimelere) sahip olduğunuz sürece BTG’yi diğer destekleyici cüzdanlar yoluyla talep edebileceksiniz. Hiç endişelenmeyin.

Sirecin tamamlanmasını ve bölünme sonrası toz bulutlarının kaybolup ortalığın sakinleşmesine izin verin.

12 veya 24 kelimelik kelime anahtara sahip cüzdanınız, BTG desteği vermemişse, aynı BTC kelime anahtarlarını kullanarak, başka destekleyen cüzdanlardan BTG’nizi talep edebilirsiniz..

Hey  Satoshi Nakamoto!
2008’deki BITCOIN icadınla
Ne işler açtın Dünyanın başına ?

Herkese bol coinlerle kazançlı günler olsun:-)

KAYNAK: https://steemit.com/@webcatan

 

 

0